
„Žmonija šoka per amžius, nes nori būti bendruomenėje, šokame, nes tai daryti gera“, – teigia jaunosios kartos šokėja, choreografė Gabrielle Emily Aidulis. Šokio kelionę pradėjusi Kaune, ją tęsusi šokio teatre „Aura“, o vėliau – ArtEZ menų universitete Nyderlanduose, kūrėja į Lietuvą sugrįžta su premjera – šokio spektakliu „kailis“, kuris yra šokio trupės „Nuepiko“ koprodukcija. Jį trijuose šalies miestuose bus galima išvysti gegužės mėnesį.
Šokti vos ketverių pradėjusios G. E. Aidulis kūrybinėje raiškoje – šiuolaikinio šokio, gatvės šokio ir baleto sintezė, urbanistiniai spektakliai. Menininkės kūryba kviečia žiūrovus interpretuoti kūrinius per asmenines patirtis, kviečia išsilaisvinti nuo realybės. Jautrumas, dėmesys judesiui bei jo formoms padiktavo ir spektaklio „kailis“ idėją. Tai – Nyderlanduose atlikto meninio tyrimo rezultatas, kuriame ieškoma, kaip judesys gali tapti pamatiniu kūrybinių idėjų šaltiniu.
„kailis“ – unikalios formos kūrinys. Šokio spektaklis prasidėjo ne nuo idėjos, o nuo judesio. Tai atvirkštinis procesas daugeliui šokio pasirodymų. Bet man įdomu, ką gali pasakyti mano kūnas, kokie vaizdiniai ir tematika gali kilti iš judesių. Vengiu teigti žiūrovams, ką jie turi pamatyti, nes šokis – abstraktus menas. Žinau, kad nenoriu tik gražios choreografijos – siekiu stebėti, ką judesys atneša, nusikelti į meditatyvią pasirodymo būseną. Ieškau, kokią reikšmę man turi judesys ir tikiuosi, kad žiūrovai irgi įžvelgs kažką svarbaus“, – apie spektaklio idėją pasakoja šokėja.
Gerai žinomi posakiai „Nertis iš kailio“, „Jaučiuosi savame kailyje“ tapo spektaklio „kailis“ ašimi. Anot menininkės, tai – kvietimas žiūrovui stebėti ne tiek protu, kiek pojūčiais. Spektaklyje pasikartojantis nėrimo elementas tampa ne tik vaizdiniu, bet ir veikimo principu – kaip ritmas, nusiraminimo būdas, instinktyvus veiksmas neapibrėžtumą paversti kažkuo apčiuopiamu. „Spektaklis nesiūlo atsakymų. Greičiau – būti, stebėti, įsiklausyti. Ir galbūt prisiminti tai, ką kūnas visada žinojo“, – šypsosi kūrėja.
Premjerą netrukus pristatysianti menininkė į komandą pasikvietė patyrusius, Lietuvos šokio lauke žinomus kūrėjus. Spektaklio rengimo etape dalyvavo šokio trupė „Nuepiko“ ir šokėjas Adrianas Carlo Bibiano. Prie projekto prisijungė ir muziką spektakliui sukūrė grupės „Akli“ narys, kompozitorius Kristijonas Valančius. Muzika rūpinsis ir prie ankstesnių šokėjos darbų jau dirbęs kompozitorius Guillemas Gongora Moralas.
„Neslėpsiu, kad jaudinuosi. Norėčiau, kad žiūrovai bent trumpam užmirštų kasdienybę ir pasinertų į judesio kelionę kartu su manimi. Jei bent keli žmonės taip pasijus, būsiu labai laiminga. Pirmi bandymai visuomet slidūs, tačiau padeda labai daug suvokti apie tai, ką kuriu ir mąstau. Matau, kad Lietuvoje dauguma menininkų kuria iš didžiulės vidinės jėgos ir noro kalbėti apie tai, kas jiems rūpi. Čia jaučiu didesnį kūrybinį svorį, nes tam, kad kūrinys išvystų dienos šviesą, reikia įdėti be galo daug pastangų. Lietuvos šokio bendruomenė nedidelė, glaudi. Į ją įsilieju pamažu – juk aštuonerius metus gyvenau užsienyje. Sutinku jaunų kūrėjų, ieškančių savo vietos – matau daug galimybių ir stebiu šokio lauko plėtrą“, – pasakoja G. E. Aidulis.
Spektaklį „kailis“ žiūrovai galės pamatyti gegužės 21 d. – Krakėse, gegužės 22 d. – Kaune ir gegužės 23 d. – Vilniuje. Spektaklio sklaidą Lietuvoje finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Organizatorių informacija