Gretos Grinevičiūtės premjeroje – sudėtingi ir gilūs draugių santykiai

2024-11-13 menufaktura.lt
Šiuolaikinio šokio ir teatro kūrėja Greta Grinevičiūtė pristato spektaklį „Šokis cigaretei ir geriausiai draugei“. Martyno Norvaišo nuotrauka
Šiuolaikinio šokio ir teatro kūrėja Greta Grinevičiūtė pristato spektaklį „Šokis cigaretei ir geriausiai draugei“. Martyno Norvaišo nuotrauka

aA

Populiarioji kultūra ir socialiniai lūkesčiai išaukština romantiškus santykius ir santuoką, tačiau tikroji atrama slypi draugystėje – būtent šią temą choreografė Greta Grinevičiūtė nagrinėja naujausiame spektaklyje apie moterų ryšius „Šokis cigaretei ir geriausiai draugei“. „Meno ir mokslo laboratorija“ (MMLAB) į G. Grinevičiūtės darbo premjerą kviečia lapkričio 29 ir 30 dienomis, ji įvyks Nacionalinėje dailės galerijoje.

Tai – ketvirtas šiuolaikinio šokio kūrėjos G. Grinevičiūtės darbas, tęsiantis šokio ciklą objektui ir artimam asmeniui ar jo prisiminimui. Spektakliuose „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“, „Šokis skalbimo mašinai ir mamai“ ir „Šokis objektui ir vaikui“ nagrinėjusi šeimos narių santykius, šį kartą ji atsigręžia į pačių pasirenkamus santykius – draugystę, tiksliau – geriausių draugių konceptą.

Spektaklyje „Šokis cigaretei ir geriausiai draugei“ tyrinėjami draugių ar draugų santykiai – nepagrįsti kraujo ryšiu ar romantine partneryste, tačiau dažnai tampantys vienais ilgiausių santykių žmogaus gyvenime.

Šiuolaikinio šokio ir teatro kūrėja Greta Grinevičiūtė pristato spektaklį „Šokis cigaretei ir geriausiai draugei“. Martyno Norvaišo nuotrauka

„Draugystė yra labai svarbi mūsų gyvenimo dalis, tačiau apie ją kalbame nepakankamai. Spektaklyje apie draugystę kalbėsime kaip apie erdvę būti ir dalintis – ne tik savo džiaugsmais, bet ir neigiamais dalykais. Visuomenėje yra daugiau pozityvo, kartais – net neigiamo, kai atrodo, kad tu neturi teisės išgyventi neigiamų emocijų. Bet aš manau, kad mes turime tam teisę, ypač draugystėje“, – sako G. Grinevičiūtė.

Moteriška draugystė yra gili, sudėtinga ir trapi. Kadangi tarpusavio santykius dažnai grindžia individualiais ryšiais, moterys tampa emociškai artimesnės ir palankesnės atsiverti bei pasidalinti jausmais. Tačiau tuo pačiu santykiai su kitomis moterimis gali būti įtempti dėl konkurencijos ar baimės atstumti, įžeisti jausmus ar peržengti ribas.

Pasak G. Grinevičiūtės, visos moteriškos draugystės yra labai skirtingos, o kai kuriose šalyse jos yra esminis išlikimo būdas – skleidžiantis ir palaikantis idėjas, politinius judėjimus, sudarantis sąlygas vienoms su kitomis būti tokioms, kokios yra.

„Spektaklyje mes girdime draugų pokalbių nuotrupas, kurie sujungia ne tik asmenines, bet ir šiuo metu aktualias visuomenei temas. Su kūrybine komanda stengiamės sukurti erdvę sau ir kitiems, kurioje galėtume saugiai pabūti, dalintis emocijomis ir būsenomis, kuriomis socialinėje aplinkoje dalinamės retai“, – pasakoja G. Grinevičiūtė.

Spektaklį „Šokis cigaretei ir geriausiai draugei“ kuria Greta Grinevičiūtė, Agnė Matulevičiūtė, Agnietė Lisičkinaitė, Aistė Zabotkaitė, Birutė Kapustinskaitė, Morta Nakaitė, Julius Kuršis.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Partneriai: Nacionalinė dailės galerija, „Be kompanijos“, „Cinevera“ ir kt.

MMLAB informacija

Anonsai