Spalio 12-16 dienomis į Kauno scenas sugrįžta ilgamete tradicija tapęs Tarptautinis šokio festivalis „Aura“. Šiemet jau trisdešimt antrą kartą jis suburs aukščiausio lygio šokio profesionalus iš viso pasaulio. Spektakliai, kuriuos išvys šio festivalio svečiai - prestižiniai. „Aura 32“ programoje pasaulinės šokio žvaigždės, tokios kaip šiuolaikinio šokio trupė „Kibbutz“ (Izraelis), „Akram Khan“ šokio trupė (D. Britanija), choreografų Jasmin Vardimon (Dž. Britanija), Benas J. Riepe (Vokietija) ir kitų darbai. Kalbamės su festivalio įkūrėja, choreografe Birute Letukaite, kodėl kiekvienam save ugdančiam ir akiratį plečiančiam žmogui verta leistis į dialogą su pripažintais meno kūriniais.
Pradėkime nuo svarbiausio - ko nevalia šiemet praleisti festivalyje „Aura 32“?
Festivalio žvaigždės šiemet yra net kelios: „Kibbutz“ kompanija - viena žinomiausių šiuolaikinio Izraelio šokio trupių. Tai fiziškai aktyvus teatras, įspūdingas apšvietimas, aukščiausią kokybę demonstruojantys šokėjai. Naujas spektaklis „Prieglobstis“ nagrinėja egzistencinę namų paieškos temą, tai dabar vyksta visai šalia mūsų: žmonės, siekdami saugumo, migruoja traukdamiesi nuo konfliktų, karų. „Kibbutz“ kompanija nuolat gastroliuoja po pasaulį ir šoka didžiausiuose festivaliuose, žymiausių teatrų scenose, todėl „Aura 32“ yra reta galimybė pamatyti jų pasirodymą Lietuvoje. Beje, jie taip pat surengs ir šokio dirbtuves profesionaliems šokėjams, kurių metu atsirinks šokėjus į kiekvieną vasarą Izraelyje vykstančią „Kibbutz“ stovyklą.
„Akram Khan“ šokio trupė yra viena pamatinių šokio pasaulyje. Akramas Khanas - indų kilmės šokėjas ir choreografas jau ilgus metus gyvenantis ir kuriantis Londone, sukūręs vieną romantiškiausių visų laikų baletų Anglijos nacionaliniame balete „Žizel“. Tai drąsus, mėgstantis riziką, meniškai apipavidalintas teatras, kuriame jaučiami indų klasikinio šokio elementai. Nuostabus faktas yra tai, kad geriausio Azijos šokėjo titulą pelnęs filipinietis Jasperas Narvaezas, po trijų metų darbo „Auros“ teatre, gavo kontraktą šokti šioje prestižinėje kompanijoje. Į Kauną jis sugrįžta su spektakliu „Pergudraujant velnią“.
Šiemet būtent mažieji festivalio žiūrovai pamatys jau antrą kartą festivalyje viešėsiančios žymios choreografės, buvusios „Kibbutz“ trupės šokėjos Jasmin Vardimon virtualų spektaklį „Alisa stebuklų šalyje“. Tai nesenstanti pasakos adaptacija publikai nuo 7 metų, kur užsidėję virtualios realybės akinius, žiūrovai panirs į visas jusles žadinančią kelionę. Na, o šokio praktikai festivalio metu turės galimybę mokytis šios choreografės išskirtinės technikos judesio dirbtuvėse.
Festivalio atidarymas šiemet orientuotas ne tik į šokio, bet ir muzikos publiką. Kokį siurprizą paruošė Lietuvoje jau ne kartą viešėjęs vokiečių choreografas Benas J. Riepe?
Spalio 12d., iškilmingame festivalio atidaryme laukiame ne tik šokio gerbėjų, o visos meno ir kultūros publikos. Vakarą pradės siurprizas: menininkų poros - šokėjos Sakurako ir jos vyro kompozitoriaus Philo Vono dueto - pasirodymas. Jų sukurta paslaptinga atmosfera tęsis „Romuvos“ scenoje, kur įsikurs dvylika vaidinančių „Pradžios“ muzikantų, kuriems choreografiją kūrė žinoma šiuolaikinio šokio asmenybė - vokietis Benas J. Riepe. Pernai jis sukūrė „Aurai“ spektaklį „Meilės erdvė“. Galėtume jį vadinti fatališku maištininku, nes kiekvienas jo darbas yra netikėtumas. Vokiečių šokio scenoje Benas J. Riepe yra išskirtinis, kiekvieną kartą vis atrandantis kitus būdus prabilti apie rūpimas temas, neįprastai panaudoti erdves. Keistais kostiumais pasidabinę muzikantai nukels žiūrovus į fantasmagorišką nepažįstamą pasaulį, kuriame muzikuos, judės, kalbės skirtingomis pasaulio kalbomis apie tai, kas aktualu šiandien: klimato kaitą, pandemiją, karą, krizes. Pasirodymas sukurtas atsispiriant nuo kompozitoriaus L. Van Beethoveno IX simfonijos, kartu skambės ir šiuolaikinės islandų kompozitorės Báros Gísladóttir kūryba. Taigi festivalio pradžiai tikimės vizualaus ir muzikalaus reginio, kurio formatas kiek netikėtas šokio festivaliui. Tai bus tikras malonumas klasikinės ir rimtosios šiuolaikinės muzikos gerbėjams.
Ar šiemet siūlote alternatyvų ieškantiems netikėtų formų arba šokio neįprastose erdvėse?
Vengrės Martos Ladjanszki spektaklis „Letmec_natur“ galėtų gauti šių metų festivalio akibrokšto titulą: tai interaktyvus spektaklis, kuriame tiek šokėjai, tiek žiūrovai ir net aptarnaujantis personalas yra nuogi. Kai susitikdavome su kūrėja, ji vis siūlydavo „Auros“ festivalyje pristatyti šį darbą, tačiau aš ginčydavausi, kad Kaune tikrai neatsiras tokių drąsuolių, kurie sutiktų nusirengti. O dabartinė situacija tokia, kad bilietai į šį spektaklį buvo iškart iššluoti. Ypač džiūgauja nudistų bendruomenė! Be abejo, spektaklis turi savo filosofiją - jis kvestionuoja nuogumo scenoje ir už jos ribų temą, yra paremtas įsitraukimu, atkreipia dėmesį į natūralaus kūno grožį.
Su spektaklio „Schiele“ choreografu ir atlikėju Ferencu Feheriu esame seni pažįstami - jis jau du kartus šoko Kaune, o 2013 m. „Aurai“ pastatė spektaklį, įkvėptą istorinio sukilimo „1863“. Visi jo darbai nuostabūs, Ferencas transliuoja labai daug kitoniškumo, gylio, geba darniai apjungti šiuolaikinį ir fizinį šokį. Naujausias jo solo darbas inspiruotas austrų menininko Egone´o Schiele´s paveikslo. Į Kauno dramos teatro sceną Ferencas įžengs nuogas, tarsi išniręs iš dailininko tapyto portreto.
Tuo metu mūsų teatro tarptautinė trupė kvies į šokį netradicinėje erdvėje, kurio pavadinimas „Kitas klausimas“. Tai ciklo „Modernizmo ikonos“, vykdomo su kauniečių iniciatyva „Ekskursas“, dalis, šįkart organizuojama Kauno savivaldybės pastate. Gidas pasakos apie pastato architektūrą, o humoro ir ironijos nestokojančiuose šokėjų veiksmuose, judesiuose, gestuose ir elgesio modeliuose lengvai atpažinsite valdininkų bei biurokratų elgsenos klišes. Verta priminti, kad vietų skaičius į šokio ekskursiją labai ribotas.
Jau daugelį metų festivalyje pristatomos ir Kauno šokio teatro „Aura“ repertuaro naujienos. Ar bus tęsiama tradicija pristatyti Jūsų kurto spektaklio premjerą?
Visus kviečiame į naujausią „Auros“ premjerą „(M)eilės (m)eilėse“, inspiruotą Berlyne gyvenančios lietuvių poetės ir dailininkės Aldonos Gustas kūrybos. Aldona Gustas yra nepaprastai įdomi asmenybė, gyvas Berlyno bohemos liudijimas, apie kurią šią žiemą bus išleistas ir filmas. „Auros“ šokėjai kūnu perteiks jos išraiškingo gyvenimo linijų fragmentus, kūrybos vizijas, jausmus ir emocijas, o viską apjungs gyvai charizmatiškų muzikantų atliekamos kompozicijos. Tai pirmas mūsų bendras projektas su naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO, vadovaujamu Gedimino Gelgoto, kuriame matysite grojančius ir judančius muzikantus, bei dainuojantį dirigentą. Tai jautrus ir muzikalus spektaklis, norintiems iš arti pažvelgti į talentingos moters sielos gelmes.
Iki festivalio liko jau visai nedaug, tačiau ką galima pasiūlyti nekantriausiems festivalio žiūrovams?
Jau spalio 5 d., trečiadienį, 18. 30 val. „Romuvoje“ organizuojame renginį „Aura 32 iš arčiau“. Teatro fojė ant sienų rasite eksponuojamas video projekcijas, kuriose bus pristatomos ir komentuojamos festivalyje dalyvaujančios trupės. Kartu su festivalio organizatorių komanda atsakinėsime į klausimus, rekomenduosime spektaklius, vaišinsime skanėstais, bus galimybė įsigyti bilietus. Antroje renginio dalyje kviesime į salę, kur bus parodyta ištrauka iš šokio spektaklio „Sprendimas“, kurio metu išvysite įspūdingus Nyderlandų menininkės Gudos Koster kostiumus, išgirsite gyvai muzikuojančius - nuostabaus balso savininką Ilją Gun iš grupės „Royce“ ir veržlų kompozitorių Antaną Jasenką. Kviečiame prisijungti ir laukti „Auros 32“ kartu!
Šokio teatro „Aura“ informacija