Audiovizualinė instaliacija „Atramos“ kviečia trumpam sustoti

2022-09-13 menufaktura.lt

aA

Rugsėjo 8 dieną, VDU menų galerijoje „101“ buvo atidaryta audiovizualinė instaliacija „Atramos“, kuri buvo sukurta ir pirmą kartą pristatyta Prahoje. Ji atkreipia dėmesį į poilsio svarbą, jo rūšis bei mechanizmus per žmogaus ląstelinę struktūrą.

Greitai besisukančiame pasaulyje žmogus turi labai daug užduočių. Didžiuliai informacijos srautai ne tik formuoja mūsų požiūrį į supantį pasaulį, bet ir aktyviai veikia mūsų kūnus, sukelia stresą, nuovargį, išsekimą ir psichines bei fizines ligas. „Kurdami šią instaliaciją, dar covid-19 pandemijos įkarštyje, siekėme sukurti erdvę, kurioje žmogus galėtų pailsėti“, - kūrybinio proceso užkulisiais dalijasi instaliacijos autorius, tarpdisciplininio meno kūrėjas Arnis Aleinikovas. „Tuo metu buvo labai daug nežinomybės, streso ir pykčio. Mūsų namai buvo virtę sporto salėmis, kino teatrais, ofisais, barais ir iš dalies neteko savo pirminės paskirties, kaip erdvė poilsiui ir „persikrovimui“. Dar 2020-aisiais ėmiau svarstyti apie autonominę erdvę, kurioje žmogus galėtų „nusinulinti“, - ir štai ji čia“.

Išskirtinė erdvė ir koncepcija

Instaliacija pristatoma unikalioje erdvėje - Kauno senamiesčio širdyje, VDU Menų fakultete esančioje skliautinėje rūsio salėje. „Erdvė visada turi didelės įtakos ir ją reikia ištyrinėti, kad ji veiktų su tavimi, o ne prieš tave“, - pasiruošimo įžvalgomis dalijasi Arnis Aleinikovas, - „Pirminis variantas buvo pristatytas baltoje, į galeriją panašioje erdvėje, čia mus gaubs skliautas ir unikalios raudonų plytų sienos - ir tai jau rezonuos kitaip“. 

Žmogus, vaikštantis erdvėje, galės stebėti septynias skirtingas vaizdo instaliacijas - dokumentinius menininkų kadrus (kurie buvo užfiksuoti 2020-2021 metais), meninius vaizdo įrašus, pristatančius žmogaus kūną ir suteikiančius naudingą informaciją apie kūno dalis, centrinę nervų sistemą bei mūsų suvokimo galimybes. Dar vienas instaliacijos elementas - tai skaitmenizuotos instrukcijos, kurias galerijos lankytojas gali sekti ir tokiu būdu susipažinti su ląsteliniu kvėpavimu. Jos žingsnis po žingsnio žmogų veda į atpalaiduoto kūno būseną. Instaliacijoje naudojami ambient, dreamcore ir poolcore muzikos garsai bei medicinos mokslų daktarės Saundros Dalton-Smith įžvalgos apie skirtingas poilsio formas bei poilsio svarbą šiuolaikinio žmogaus kūnui.

„Ši instaliacija man yra iššūkis, nes norisi, kad ji veiktų kaip šiuolaikinio meno kūrinys, bet tuo pačiu atrastų vietą ir fiziniame žmogaus kūne, t. y. kad žmogus, atėjęs pažiūrėti šią instaliaciją, nors kelias minutes galėtų pailsėti“.

Tokios instaliacijos-kambariai yra itin populiarūs Japonijoje, Kinijoje, dalyje JAV.

Kūrybinės dirbtuvės ir somatinio judesio performansas

Rugsėjo 17-18 dienomis VDU teatre (S. Daukanto g. 27) bus organizuojamos kūrybinės dirbtuvės poilsio ir prisilietimo temomis. Kviečiame prisijungti prie grupės (dalyvių skaičius ribotas) ir kartu per minimalų judesį tyrinėti savo kūną, (ne)sąmoningus judesius erdvėje, susipažinti su ląstelinio kvėpavimo technika bei artimiau pažinti savo kūno ribas (dalyvių registracija vyks ČIA). Instaliaciją uždarys somatinio judesio* performansas kartu su menininke iš Japonijos Sai Sai, kuris vyks rugsėjo 27 d. 15:30 val. ir rugsėjo 29 d. 17:30 val. VDU menų galerijos „101“ skliautinėje rūsio salėje (Muitinės g. 7).

* Somatinis judesys yra atliekamas siekiant sąmoningai sutelkti dėmesį į vidinę judesio patirtį, o ne į išorinį judesio vaizdą ar rezultatą.

Visi renginiai nemokami, tačiau yra galimybė palaikyti kuriančius menininkus ČIA.

𝐊ū𝐫𝐲𝐛𝐢𝐧𝐞̇ 𝐤𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝𝐚:

Instaliacijos autorius - Arnis Aleinikovas (LT)
Performanso autoriai - Arnis Aleinikovas, Sai Sai (JP)
Somatinio judesio konsultantė - Petra Hauerova (CZ)
Instaliacijos konsultantė - Mara Ingea (LB)

Prodiuseris - ALTR
Palaiko - VDU menų galerija 101, VDU teatras, DAMU, kulinarinių idėjų virtuvė „Žalia pupa“.

Organizatorių informacija

Anonsai