Artūro Areimos teatro spektaklis ,,Hamletmachine“: teatras, kurį supranta Berlynas

2019-10-28 menufaktura.lt
Artūro Areimos teatro gastrolės Berlyne. Teatro archyvo nuotrauka
Artūro Areimos teatro gastrolės Berlyne. Teatro archyvo nuotrauka

aA

Lapkričio 15 d.  po gastrolių Berlyne į Lietuvą sugrįžta Artūro Areimos teatro spektaklis pagal Heinerio Müllerio pjesę „Hamletmachine“. Režisierius A. Areima, analizuodamas pjesėje pateikiamas globalias temas, remiasi transgresijos filosofine idėja ir spektaklyje pristato ne tik asmeninį santykį į pjesėje vaizduojamas temas, bet ir pasiūlo žiūrovui išskirtinę postdraminę formą. Spektaklyje analizuojamos šiuolaikinį žmogų varginančios sudėtingos psichologinės būsenos: depresija, abejingumas, socialinio identiteto paieška, nerimas ir prasmės paieškos skubančios, modernios visuomenės kontekste.

Artūro Areimos teatras spalio mėnesį jau antrą kartą viešėjo Berlyno nepriklausomo meno platformoje „Flugwerk“, kurios prioritetas yra menininkų ir žiūrovų susitikimai, bendruomenės formavimas: čia įvairūs menininkai rengia atviras repeticijas, kviečia žiūrovą susipažinti su jų kūrybiniu procesu. Po tokių repeticijų ar pasirodymų nuolat organizuojamos diskusijos, kurioms taikomas specialus metodas, leidžiantis žiūrovams ir kūrėjams susitikti ne tik neformaliai, be baimės, bet ir diskutuoti produktyviai, vadovaujantis numatytomis gairėmis.

Jau antrojo susitikimo su Berlyno žiūrovais metu AAT įsitikino, jog Lietuvoje kuriamų trupės spektaklių meninė kalba ne tik suprantama Vokietijos publikai, bet ir palieka ten visai kitokį meninį įspūdį, nei žiūrovams Lietuvoje – čia kūrėjams dažnai užduodami klausimai, kvestionuojantys pasirinktą formą ar provokatyvumą, o Berlyne menininkams daugiausia tenka diskutuoti apie spektaklio turinį, temą, pjesę ir jos autoriaus interpretacijos ryšį su režisieriaus pasirinkta menine kalba.

Spektaklio kūrėjai sulaukė nemažai konstruktyvių žiūrovų atsiliepimų ir laiškų:

(versta iš anglų k.)

Man labai patiko spektaklis. Man patiko tai, kad jame persipynė Heineris Mülleris, Ginsbergas, Blixa balsas ir lietus už lango. Manau, kad jūsų pasirodymas buvo pankiškas, nes jis buvo atviras. Tai taip pat buvo ir romantiškas darbas, tragiškai romantiškas, koks yra gyvenimas ir šis pasaulis. Spektaklio metu savęs klausiau: ,,O kam reikia eiti į teatrą ir žiūrėti sudėtingus kūrinius?“ Daug žmonių pasakytų, kad negali suprasti tokio darbo kaip šis ar pjesės, kurią parašė Mülleris.

Man teatras yra vieta, kur galime vienu metu atnešti daug emocijų ir minčių – meilę, kritiką, abejingumą. Tai svarbiausias dalykas.

Manau, kad televizija turėtų būti uždrausta. Turėtų egzistuoti tik literatūra, teatras, pasivaikščiojimai gamtoje ir, žinoma, muzika.

Ačiū už šį kūrinį.

Spektaklį „Hamletmachine“ Artūro Areimos teatras šiemet Lietuvoje pristatys tik vieną kartą, nes šiuo metu trupė ruošiasi spektaklio gastrolėms Danijoje – ten AAT drauge su Danijos ir Norvegijos teatrais dalyvauja tarptautiniame projekte, kurio tikslas – skatinti sceninį ir meninį bendradarbiavimą tarp šių šalių bei dalytis skirtingomis meninėmis patirtimis, rengiant dirbtuves ir pristatant pasirodymus. Gruodžio mėnesį spektaklį ,,Hamletmachine“ Artūro Areimos teatras pristatys Danijos nepriklausomame teatre „Katapult“.

Spektaklis ,,Hamletmachine“ Lietuvoje:

Lapkričio 15 d. 19 val.

Vieta: Artūro Areimos teatras (Ateities g. 10)

Bilietai: www.tiketa.lt

Anonsai