Startuoja 18-asis menų festivalis „Plartforma“

2024-09-02 menufaktura.lt
Akimirka iš šokio spektaklio „Vērpete“, kūrėjai ir atlikėjai - Erikas Erikssonas, Krišjānis Santas. Mačio Markovskio nuotrauka
Akimirka iš šokio spektaklio „Vērpete“, kūrėjai ir atlikėjai - Erikas Erikssonas, Krišjānis Santas. Mačio Markovskio nuotrauka

aA

Šį rudenį jau 18-ąjį kartą pasitiksime su tarptautiniu menų festivaliu „Plartforma“. Šokis, teatras, garsas, cirkas ir visi „tarp“ žanrai kvies žiūrovus patirti nepatirta, pajusti nejusta, išgyventi netikėta... Visa jausmų ir menų paletė šiemet skleisis rugsėjo-lapkričio mėnesiais ne tik Klaipėdoje, bet ir Vakarų Lietuvoje: Priekulėje, Šilutėje, Kretingoje.

Apie ką kalba cirkas?

Šiųmetis festivalis startuos jau rugsėjo 10 d., cirko spektakliu „Trashpeze“ (trupė „Wise Fools“), kuriame originaliais trigubos trapecijos ir oro akrobatikos pasirodymais stebins trys atlikėjos iš Suomijos ir Pietų Afrikos. Spektaklis jau apkeliavo pasaulį nuo Europos, Australijos iki Singapūro ir Japonijos, o dabar nekantrauja susitikti su Lietuvos žiūrovais.

Kitas trupės „Nuua“ cirko ir vizualaus meno spektaklis „Meanwhile“ („Tuo metu“) pasakoja apie šių dienų kultūrą ir džiugina visais beprasmiais užsiėmimais, kuriais žmonės „stumia“ laiką. Čia komedija persipina su žongliravimu, manipuliavimu objektais ir vizualiniu teatru. Absurdiški šiuolaikinio pasaulio prioritetai įgyja naują prasmę, nes spektaklyje aukštinami dalykai, kuriuos visuomenė laiko beprasmiškais.

O „Teatronas“ (Lietuva), pasitelkę cirko raiškos priemones, tyrinėja mirties baimės temą. „Dabartiniame kontekste, kai mirtis yra taip lengvai pasiekiama, gali ištikti netikėtai bet kurį žmogų iš artimos aplinkos, pandemijos, karas, ekologinė katastrofa ir netikėti kiti įvykiai, kalbėti apie itin natūralią baimę yra tinkamas laikas“, – teigia spektaklio „Itch“ kūrėjai.

Akimirka iš cirko spektaklio „Trashpeze“, trupė „Wise Fools“. Kubotos Masahiro nuotrauka

Gyvenimo patirčių kaleidoskopas

Interaktyvus, paaugliams skirtas spektaklis „Avinai“ gimė įkvėptas autiobiografinių aktoriaus Raimondo Klezio patirčių. Spektaklis kalba apie jauno žmogaus apmaudą, pyktį, liūdesį ir atleidimą. Temas, kuriomis paprastai nedrąsu kalbėti bendraamžių, apsiginklavusių šviečiančiais telefonais, draugijoje. 2024 m. „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanotą spektaklį festivalio organizatoriai parodys visuose 4-iuose festivalio miestuose.

„Auksiniam scenos kryžiui“ nominuotas ir kitas festivalio monospektaklis „Vyrsmas“, kuriame atskleidžiama vidinė vyro kelionė iš stereotipais grįsto vyriškumo į savęs supratimą ir priėmimą. Spektaklio autorius, gatvės šokio atlikėjas M. Eidrigevičius klausia, kokie emociniai ir psichologiniai barjerai trukdo šiuolaikiniams vyrams atsiverti? Ką reiškia būti pažeidžiamiems ir atjaučiantiems save pačius?

Skaudžia gyvenimo karo sąlygomis patirtimi dalijasi Ukrainos šokio kūrėjas Antonas Ovchinnikovas dviejuose savo darbuose – šokio filme „Monochrome“ irspektaklyje „Pabaisos grožis“. Autorius sako: „Karo metu, kai viskas tapo visiškai juoda ir balta, o žmonės buvo suskirstyti į „draugus“ ir „priešus“, buvo svarbu į savo gyvenimą sugrąžinti gebėjimą jausti“.

Akimirka iš cirko spektaklio „Meanwhile“, trupė „Nuua“. Olli Vuorinen nuotrauka

Garso meno atradimai

Muzikinę festivalio programos dalį sudaro keli projektai. Vieną jų netradicinėje erdvėje – Klaipėdos energijos Turbinų salėje – pristatys studijas Vienoje baigęs pianistas Viktoras Orestas Vagusevičius. Skambės Johno Cageʼo „Sonatos ir interliudai preparuotam fortepijonui“. Cageʼo kūryba vertinama kaip viena iš didžiausios įtakos turėjusių XX a. muzikos raidai. Jis yra laikomas neapibrėžtumo muzikoje, elektroakustinės muzikos ir nestandartinio muzikos instrumentų naudojimo pradininku. Pilnas Cageʼo ciklo atlikimas yra itin retas reiškinys Europoje, o kartu liudija Cage’o universalumą ir aktualumą šiuolaikinio meno kontekste.

Tęsiant praėjusiais metais pradėtą festivalio rezidencijų programą, šiemet visą savaitę garso rezidencijoje svečiuosis kompozitorė, garso menininkė Yana Shliabanska (Ukraina). Yana baigė Nacionalinę muzikos akademiją (kompozicijos fakultetą) Ukrainoje. Šiuo metu yra šios akademijos doktorantė (šiuolaikinės kompozicijos technikų tyrimai), elektroakustinio dueto GUMA įkūrėja ir narė. Už interaktyvią garso instaliaciją buvo įvertinta Ukrainos kultūros ministerijos bei Prezidento apdovanojimais. 2023 m. kartu su kūrybine komanda iš Lietuvos ir Ukrainos apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“ už garso ir judesio spektaklį „Nemiga“.

Rezidenciją klube „Herkus Kantas“ vainikuos koncertas „Garsų navigacija“, kurio metu gros ne tik Yana, bet ir žinomi Lietuvos eksperimentinės muzikos kūrėjai: Laurynas Jukonis (projektas „Girnų giesmės“), McKaras, Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas (projektas „Vėjas, žemė ir vanduo“). Visus kūrėjus šioje programoje vienija industriniai Klaipėdoje įrašyti miesto garsovaizdžiai.

Akimirka iš spektaklio „Techno Fauna“, choreografė Lilianna Baros. Bettinos Stoess nuotrauka

Dialogas su tradicija ir kūnu

Šokio programoje šiemet susitinka darbai, plėtojantys tradicinio ir šiuolaikinio šokio dialogą. „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintas choreografas Dovydas Strimaitis ir Šeiko šokio teatras pristatys premjerą – spektaklį „Suk suk“, o atlikėjai Erikas Erikssonas (Švedija) ir Krišjānis Santas (Latvija) – 2016 m. Latvijos scenos menų apdovanojimu įvertintą spektaklį „Vērpete“. Abu darbai kvestionuoja tradicinių liaudies šokių, žaidimų elementus: sukinius, ratelius, įtraukdami žiūrovus į gaivališką judesio  verpetą.

Festivalį uždarys vokiečių choreografės Liliannos Baros spektaklis „Techno Fauna“, tyrinėjantis kūno ribas, jo archeologiją ir galimybę sąveikauti su aplinka. Judesio dėka pasiekiamas platesnis „naujojo“ žmogaus spektras, kur nebeaišku, kas svarbiau – technologijos ar mūsų kasdienė biologija, iš tiesų esanti stulbinančiu technologiniu išradimu? 2022 m. spektaklis buvo įvertintas kaip vienas ryškiausių nepriklausomo teatro kūrinių Žemutinėje Saksonijoje, Vokietijoje.

***

Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ misija – bendrame kūrybiniame vyksme suvienyti skirtingų šalių meninę patirtį bei kūrėjų kūrybinį potencialą. Festivalyje pristatomi šiuolaikinio šokio ir teatro, naujojo cirko, performanso, muzikos ir vizualaus meno kūrėjai bei jų grupės. Tai – vienintelis tarpdisciplininio pobūdžio festivalis Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje, be kultūrinės vykdantis ir edukacinę funkciją – supažindina ir ugdo publiką suprasti ir vertinti šiuolaikinę meno raišką.

„Plartforma“ yra ilgametis Klaipėdos miesto reprezentacinis festivalis, šiemet įtrauktas į strateginių Lietuvos festivalių sąrašą, o nuo 2015 m. apdovanotas Europos festivalių asociacijos ženklu „Europe for Festivals / Festivals for Europe“. Festivalį organizuoja menininkų grupė „Žuvies akis“. Finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Klaipėdos miesto savivaldybė bei Klaipėdos rajono savivaldybė.

Organizatoriai pasilieka teisę keisti festivalio programą. Visa programa ir naujausia informacija talpinama internetinėje svetainėje www.plartforma.lt arba FB puslapyje „Menų festivalis Plartforma“.

Bilietus į mokamus festivalio renginius platina www.bilietai.lt

Festivalio organizatorių informacija

Anonsai