Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus (LTMKM) nuo kovo mėnesio kvies į unikalaus „Stalo teatro“ spektaklius ir edukacijas šeimoms. Tai – objektų teatras, gyvuojantis jau 20 metų. Muzeoteka taps tikra kūrybinių eksperimentų laboratorija, kur nagrinėsime aktualias temas ir „visatos gylį sukursime iš trijų ryžių grūdelių“.
„Stebuklai yra aplink mus – tik reikia juos pamatyti“, – teigia „Stalo teatro“ vadovė Saulė Degutytė. „Stalo teatro“ spektakliuose ir edukacijose veikia maži ir dideli daiktai, kurie transformuojasi ir virsta personažais: kibirai tampa būgnais, žemės grumstai – kūnais, o šaldytuvas – pasakų lauku. Teatro idėjas žiūrovai „parsineša“ namo ir, pasižvalgę po kambarį, žaidžia ir kuria toliau.
„Stalo teatras“ savo spektakliuose ir edukacijose nagrinėja aktualias ir vaiko asmenybės turtėjimui svarbias temas, tokias kaip: atjauta kitam, namų svarba, šalies ir tautos praeitis, mitologija. Visos žinios, pasakojimai perduodami žaidybine forma, kviečiant įsitraukti, išlaisvinti kūrybines galias.
Šeimų šeštadienio formatas puikiai atitiko „Stalo teatro“ idėjas, tad pavasario mėnesiais šalia muziejaus edukatorių kuriamų užsiėmimų bus galima rinktis ir „Stalo teatro“ kūrybines dirbtuves. Taip pat Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus Muzeotekos salėje bus rodomi net trys „Auksiniams scenos kryžiams“ nominuoti „Stalo teatro“ spektakliai.
„Stalo teatras“ ieško tikslinių žiūrovų, kurie vaikšto į muziejus, yra intelektualūs, nes visi mūsų spektakliai turi edukacinį aspektą. Tad lankytojai gauna dvigubą dozę kultūros – aplanko muziejų ir pasižiūri spektaklį“, – pastebi S. Degutytė. Su bilietu į spektaklį tądien muziejaus lankymas nemokamas.
Spektaklis „Sibiro haiku“ sukurtas pagal Jurgos Vilės tekstus ir to paties pavadinimo knygą. Kovo 16 dieną, Muzeotekoje dešimtmečio berniuko lūpomis bus perpasakota rašytojos tėvo Algimanto Stakėno tremties istorija, o per ją atskleidžiamas daugelio lietuvių likimas. Šiame kūrinyje iš žemės iškyla visi pasakojimo veikėjai, ja lakoniškai perteikiami ir istoriniai karo veiksmai bei pasekmės. Panaudojami įvairūs buityje sutinkami daiktai, spektaklio atmosferą kuria choras „Obuoliai“. Skamba tremties skurdumą atitinkančios muzikinės priemonės – kibirai ir žmonių balsai.
Etnologės, archeologės Marijos Gimbutienės idėjų įkvėptas muzikinis objektų teatro spektaklis „Deivių archeologija“ balandžio 13 d. panardins žiūrovą į muzikinį sapną. Iš priešistorinių laikų gelmės viena po kitos į rampos šviesą išnirs senovės baltų pasaulio deivės ir būtybės – Žemyna, Austėja, Laima, Veliona, Giltinė, Vėlijūtė. Per ilgus amžius jų vardai apaugo mitais, dainomis, šventiniais ritualais.
„Kelionė į kitą mišką“ – audiovizualinis spektaklis, įkvėptas Issos Watanabe bežodės knygos „Migrantai“. Spektaklyje, gegužės 11 dieną, bus kalbama jautria tema – apie namų praradimą. Kas mums yra namai? Ar tai būtų miškas, vandenynas ar daugiabutis, namai yra vieta, kur turėtų būti saugu, ramu ir šilta, kur galime sugrįžti po dienos darbų ir žiūrėti televizorių, žaisti žaidimą, ruošti pamokas ar tiesiog spoksoti į lubas, pilvus susišildę sriuba.
„Stalo teatro“ edukaciniuose užsiėmimuose išlaisvinama mintis ir kurianti ranka, lavinami įvairūs įgūdžiai, edukuojama per žaidimą, įkvepiama kūrybiškai pamatyti aplinką, save ir kitą. „Spalvotų šešėlių pasakose“, pasitelkęs grafoprojektorių, kovo 8 d. „Stalo teatras“ žaidimams su smulkiais daikteliais suteiks meninę formą – transformuos juos į šešėlių teatrą. Spektakliui naudojami ir autentiški vaikų piešiniai ant skaidrių plėvelių. Veiksmo metu skamba pačių dalyvių grojama muzika.
S. Degutytė seka Jono Basanavičiaus pasaką „Stebuklinga pati“ ir pasitelkia „magnetines lėles“, kurios veikia ant šaldytuvo durelių. Neretam vaikui gali būti sunku įsivaizduoti stygių, tuščią šaldytuvą. Per pasaką ir šaldytuvo simbolį balandžio 26 d. bus skatinama atjauta, supratimas ir mąstymas apie tai, kas gali nutikti kiekvienam. Po spektaklio lauks magnetinių lėlių gamybos dirbtuvės.
Paprastam, ramiam, vaikiškam žaidimui dažnai nelieka laiko, todėl gegužės 24 d. vyks dirbtuvės „Teatras iš popieriaus“. S. Degutytė nori visiems priminti, kaip smagiai ir įdomiai galima žaisti, pasitelkus paprasčiausią popierių. Dirbtuvių metu bus pristatyta keletas idėjų, kaip pasigaminti teatrą iš popieriaus namie. O po to visi kurs savo teatrą iš popieriaus.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus bei „Stalo teatras“ primena visoms šeimoms, kad teatrą galime kurti su kasdieniškais objektais. O padrąsinimui pirmuosius tokios veiklos žingsnius žengti kviečia kartu – „Stalo teatro“ spektakliuose ir dirbtuvėse.
LTMKM informacija