Tarptautinis šokio festivalis „Dance ALL IN“: galėti ir būti laukiamu(-a)

2025-02-25 menufaktura.lt
Akimirka iš šokio spektaklio „Somatati“, trupė „CiM Dance Company“ (Portugalija). Mario Verino Rosado nuotrauka
Akimirka iš šokio spektaklio „Somatati“, trupė „CiM Dance Company“ (Portugalija). Mario Verino Rosado nuotrauka

aA

Šį pavasarį Vilniuje užgims ne tik gamta, bet ir naujas amžėjimo, feminizmo, įtraukties bei kitomis jautriomis spalvomis nusidažysiantis tarptautinis festivalis „Dance ALL IN“. Kovo 20–23 dienomis, vienas iš festivalio organizatorių, Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ kvies žiūrovus išvysti penkių šalių šokio spektaklius bei per juos pažvelgti į mūsų visų panašumus ir skirtumus.

„Dance ALL IN“ – tai penkių šokio trupių iš Suomijos, Vokietijos, Lietuvos, Portugalijos ir Ispanijos, pačių kūrėjų kuruojama keliaujančio festivalio platforma, kuri, remiantis solidarumo ir sąžiningumo principais, pristato penkis skirtingus šokio pasirodymus trijose šalyse. Pirmąja festivalio stotele taps būtent Lietuva, o festivaliui startavus Vilniuje, vėliau jis keliaus į Ispaniją (Maljorka) bei Vokietiją (Kelnas).

„Šis festivalis vienas iš 42 projektų, atrinktų bei finansuotų programos „Perform Europe“, skirtos Europos scenos menų sektoriui. Tai labai didžiulis laimėjimas, kadangi ši programa skirta įtrauktį, įvairovę bei ekologišką keliavimą skatinantiems projektams, visose keturiasdešimt „Kūrybiškos Europos“ šalių. Džiugu suprasti, jog festivaliu „Dance ALL IN“ atliepiame šias sritis ir skatiname pokytį“, – sako vienas iš Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ įkūrėjų ir festivalio organizatorių Laurynas Žakevičius.

Akimirka iš šokio spektaklio „Vienudu“; idėjos autorė, choreografė Airida Gudaitė, choreografai ir šokėjai Laurynas Žakevičius, Rokas Šaltenis (šokio teatras „Low Air“, 2024). Ilmės Vyšniauskaitės nuotrauka

Choreografė Airida Gudaitė priduria, kad festivalis „Dance ALL IN“ taip pat yra ir tinklo „Studiotrade“ rezultatas, kuriam priklauso teatras „Low Air“. „Šis Europos choreografų, prodiuserių ir šokio organizacijų tinklas padeda tyrinėti, kurti bei pristatyti savo idėjas naujuose kontekstuose bei įgalina tarptautinį bendradarbiavimą tarp šokio menininkų“, – sako ji.

Tarptautinio festivalio „Dance ALL IN“ pagrindinis siekis yra žvelgti ir analizuoti šokio spektakliuose jautrias temas, tarp kurių identiteto, raiškos laisvės, jaunimo, inovacijų, amžėjimo, feminizmo, įtraukties, kartų dialogo ir negalios klausimai. Kiekvienas iš festivalyje pristatomų šokio darbų atlieps kelias iš šių socialinių temų.

Festivalį atidarysiantis Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ darbas „Vienudu“ (choreografai: Airida Gudaitė, Laurynas Žakevičius, Rokas Šaltenis) kalba apie raiškos laisvę bei vyro identitetą. Vakarų maskulinistinė šokio forma breikas čia gretinama ir siejama su lietuvių liaudies porinio šokio judesio kodais, o konstruojamas dialogas su kitu spektaklyje virsta ir dialogu su pačiu savimi.

Akimirka iš šokio spektaklio „Mabel Revival“, choreografė Liisa Pentti (Suomija). Esko Koivisto nuotrauka

Suomių darbas „Mabel Revival“ kvies nagrinėti feminizmo ir amžėjimo temas per šokio, performanso ir kabareto sintezę. Choreografė Liisa Pentti kartu su muzikantu Robertu Kocku nukelia žiūrovus į kerintį divų, mylimų ikonų ir mūsų troškimų objektų pasaulį, kur kelia klausimą – kaip reprezentuojamos ir vis dar aktualios scenoje šešiasdešimtmetės moterys?

Trečiasis festivalio spektaklis „With Us“ (choreografė Silke Z) apims net keturias visuomenei jautrias temas: negalią, įvairovę, amžėjimą ir įtrauktį. Scenoje susiduria du, skirtingų kartų bei (ne)galių atlikėjai – 67-erių Karel ir 27-erių Dauno sindromą turintis Davidas. Vokiečių spektaklis parodo, kaip kūnai ar jų požymiai gali pirma laiko atskleisti informaciją apie jų savininkus bei juos skirstyti į tokias kategorijas kaip „neįgalus“, „senas“ ar „privilegijuotas“.

Šeštadienį festivalio programoje žiūrovams bus pristatomas ispanų šokio darbas „A&S Space travellers“, kalbantis aplinkosaugos, technologijų bei jaunystės temomis. Tai siurrealistinis kūrinys, kuriame plastinė ir vaizdinė magija kuriama pasitelkiant objektus, šokį, santykį su technologijomis ir žiūrovų įtraukimą, o įdomiu faktu tampa tai, jog spektaklis kurtas kartu su vaikais.

Akimirka iš šokio spektaklio „With Us“, choreografė Silke Z (Vokietija). Barbaros Schoer nuotrauka

Festivalį „Dance ALL IN“ Lietuvoje uždarys ir visą šeimą su 4–12 amžiaus žiūrovais panagrinėti jaunimo ir negalios temas kvies portugalų darbas „Somatati“. Trupės „CiM Dance Company“ spektaklyje atlikėjai scenoje reprezentuoja skirtingas fizines ir protines būsenas, taip skatindami vienybės bei priklausomybės bendruomenėje jausmą.

„Dance ALL IN“ pakvies ne tik į šokio spektaklius, bet ir į seminarus – vokiečių choreografė Silke Z. surengs seminarą amžėjimo tema, o ispanų trupė „Baal“ kūrybines dirbtuves visai šeimai. Festivalio metu seminarai bei pokalbiai bus atviri visiems. Skatinant prieinamumą, tarptautinių spektaklių kainos yra vos iki 10 Eur, tad festivalį galės aplankyti tiek moksleivių, tiek pažeidžiamų asmenų grupės. Kaip skelbia festivalio pavadinimas ALL IN – laukiami visi!

Bilietai į spektaklius: bilietai.lt

Festivalį finansuoja: Perform Europe, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.

„Low Air“ informacija

Anonsai