Prasidėjęs Lietuvos sezonas Prancūzijoje per tris mėnesius įvairiomis kultūros ir meno formomis, diskusijomis ir pristatymais skuba supažindinti Prancūzijos visuomenę su šiuolaikine Lietuva ir jos kultūra. Sezono programoje – veržlus Lietuvos šiuolaikinis šokis, kuris pasklis po įvairius Prancūzijos miestus, teatro erdves ir net ekranus.
„Pirmą kartą Lietuvos šokio kūrėjai pristatomi taip plačiai aukščiausio kalibro šiuolaikinio šokio ir scenos meno institucijose ir festivaliuose Prancūzijoje. Džiugu, kad šokis neša ir Lietuvos sezono įvaizdžio vėliavą – visoje reklaminėje medžiagoje matote kylančią šiuolaikinio šokio pažibą, šokėją ir choreografą Dovydą Strimaitį. Labai džiaugiamės, kad Prancūzijoje išvysime ne vieną Lietuvos šokio menininką bei įvairius Lietuvos šokio teatrų ir organizacijų projektus. Visi jie nuosekliai skinasi savo kelią tarptautinėje rinkoje ir sulaukia vis daugiau palaikymo“, – dalijasi Gintarė Masteikaitė, Lietuvos šokio informacijos centro (LŠIC) direktorė.
Daugiau kaip penkiasdešimt šokio pasirodymų
LŠIC pasirengimas Lietuvos sezonui Prancūzijoje prasidėjo 2023-iųjų pavasarį. Tuo metu Teatro informacijos centras suvienijo jėgas su „Operomanija“ ir LŠIC bei, bendradarbiaudami su Lietuvos kultūros institutu ir Prancūzų institutu, kartu surengė pirmąją Lietuvos scenos meno platformą Vilniuje. Platformos metu LŠIC atliko fasilitatoriaus vaidmenį: Prancūzijos scenos meno ekspertams buvo sudaryta galimybė artimiau susipažinti su Lietuvos šokio bendruomene ir šokio produkcija. Vėliau LŠIC dalyvavo susitikimuose su Prancūzijos kolegomis, kurie teikė užklausas dėl šokio spektaklių ir menininkų bei nagrinėjo LŠIC pateiktas rekomendacijas.
Šio bendro darbo dėka LŠIC skirtingais formatais Prancūzijoje pristatys šiuos kūrėjus: Agnietę Lisičkinaitę su spektakliu „Hands UP“ ir jos autoriniu seminaru „How to protest?“, Luką Karvelį su naujausiu spektakliu „Kur krantas“, Vilmą Pitrinaitę su soliniu darbu „When you’re alone in your forest always remember you’re not alone“, Dovydą Strimaitį su dviem spektaklio „Hairy“ versijomis ir seminaru jaunai auditorijai, šokio teatrą „Dansema“ su spektakliu „Neregėtas pasaulis“, Povilą Bastį ir jo įkūnijamą personažą „Mis Plastika“. Povilas rengs kabareto vakarus ir moderuos susitikimus su tarptautiniais ir Lietuvos kūrėjais. Šokio menininkės Greta Grinevičiūtė, Liza Baliasnaja ir Agnietė Lisičkinaitė savo kūrybą pristatys Paryžiaus profesionaliai šokio bendruomenei „Atelier de Paris“ studijoje. Ši erdvė buvo atvira ir menininkei Vilmai Pitrinaitei, kuri dalyvavo čia rezidencijoje. Iš viso per Lietuvos kultūros sezoną LŠIC pristatomos šokio programos dalyviai žengs į sceną arba susitiks su Prancūzijos auditorija ir šokio profesionalais per trisdešimt kartų.
LŠIC programos menininkai pasirodys kertiniuose Prancūzijos festivaliuose ir šokio institucijose. Būtent jų dėka kai kurie menininkai buvo pastebėti Europoje ir vėliau sukūrė ryškias tarptautines karjeras. Lietuvos šokio ieškokite nacionalinio choreografijos vystymo centro „Atelier de Paris“ (Paryžius) programoje, tarptautiniame šiuolaikinio meno festivalyje „Actoral“ (Marselis), scenos meno bienalėje Tulūzoje. Lietuvos šokis sužibės ir tokiose svarbiose institucijose, kaip „Maison de la Danse“ (Lionas), „Centre national de la danse“ (Paryžius), Le Gymnase CDCN (Rubė), LʼEspace 1789 de Saint-Ouen (Sen Uenas prie Senos), „Neuf Neuf“ festivalyje Tulūzoje.
Kvies patirti šokį įvairiais būdais
Prancūzijos žiūrovai ir scenos meno profesionalai patirs Lietuvos šokį įvairiomis formomis ir būdais – Lietuvos šokio teatrai ir kultūros organizacijos parengė plačią šokio programą, kuri bus pristatoma Marselio, Nicos, Šamberi, Kajenos ir kitų Prancūzijos miestų svarbiausiuose festivaliuose ir scenose.
Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“ kvies į šokio spektaklio „Together Alone“ (liet. VIE-NU-DU) premjerą Nicos kino festivalyje bei įtrauks žiūrovus į šokio spektaklio (ne)paaugliams „me two / Savoj krūvoj“ veiksmą ir diskusijas. Šeiko šokio teatras pristatys Lietuvos ir Prancūzijos šiuolaikinio šokio bendradarbiavimo programą „KlaipeDAnse“ bei šokio spektaklius „Audros akis“, „Flocking“ ir kartu su prancūzų choreografe Mathilde Monfreux bei video menininke Trécy Afonso sukurtą šokio filmą „Po oda“. Vyks šokio trupės ULNA projekto „Iš tylos“ premjera, kurioje susipins šokis ir keturių išeivijos dailininkių kūriniai parodoje „Tik tyloje tave girdžiu“. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos šokio studentai ir dėstytojai dalyvaus šiuolaikinio šokio kūrybinėje stovykloje „Camping“ Paryžiuje. Teatro informacijos centras pristatys plačią Lietuvos scenos meno programą „Focus Lituanie“, kuri bus rodoma prestižiniame Paryžiaus teatre Théâtre de la Ville. Programoje pasirodys Prancūzijoje gyvenanti ir kurianti lietuvių šokio menininkė Lora Juodkaitė, šokio teatras „Dansema“, taip pat šokio kūrėjai Dovydas Strimaitis ir Agnietė Lisičkinaitė.
Lietuvos sezono svečiai turės galimybę ne tik stebėti šokio spektaklius įvairiose scenose, bet ir patirti šokio, architektūros ir kinematografijos sinergiją projekte „Šokis plius miestas“. Projekto šokio filmai sulaukė didelio populiarumo Lietuvoje, vėliau buvo rodomi svarbiausiame Europoje kultūros televizijos kanale ARTE. Naujai sukurtas šokio filmų ciklas (pagrindinis prodiuseris: Just a moment) leidžia patirti net penkių šalių architektūrą per šiuolaikinį šokį ir autentišką kinematografiją. Lietuvos sezono proga Prancūzijoje buvo sukurti du šokio filmai su Lietuvos šokėjais, projektas pristatomas ARTE kanale.
Kultūros profesionalai susitiks prie bendro diskusijų stalo
Spalio 4-5 dienomis Tulūzos scenos meno bienalė, bendradarbiaudama su LŠIC ir Teatro informacijos centru, kviečia kultūros profesionalus iš Lietuvos prie bendro diskusijų stalo. Organizatoriai tikisi sulaukti daugiau nei 200 iš skirtingų valstybių atvykstančių scenos meno atstovų – festivalių vadovų, prodiuserių, kūrėjų, kritikų. Šie susitikimai ir tinklaveikos renginiai taps unikalia galimybe skirtingų šalių kultūros profesionalams pažinti vieniems kitus ir kartu diskutuoti apie aktualiausius scenos meno klausimus, tarptautinį kultūrinį bendradarbiavimą bei ieškoti būdų kurti naujas partnerysčių strategijas.
LŠIC direktorė pažymi, kad Lietuvos sezonas Prancūzijoje – tai puiki proga susipažinti bei toliau megzti ir gilinti bendradarbiavimą su skirtingomis Prancūzijos kultūros įstaigomis, nepriklausomais scenos meno profesionalais. „Visur ir visada yra bendradarbiavimo galimybės, jas reikia pamatyti, sutikti reikiamus žmones ir tada ilgai bei nuosekliai plėtoti ryšį“, – teigia Gintarė Masteikaitė. Sezono metu LŠIC taip pat sieks platesnio ir gausesnio Prancūzijos profesionalų dalyvavimo Baltijos šokio ir scenos meno platformose, kuriose nuosekliai pristatomi žinomi ir kylantys Lietuvos šokio vardai, bei bus tęsiamas dialogas su jau turimais Prancūzijos partneriais, skatinant juos į savo kūrybines programas įtraukti Lietuvos šokio kūrėjus.
Visą Lietuvos sezono Prancūzijoje programą rasite: https://lithuanianculture.lt/renginiai/
Lietuvos šokio pristatymo projektai Prancūzijoje yra „Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024“ dalis. Sezoną organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Prancūzų institutu Paryžiuje. Projektus dalinai finansuoja: Lietuvos kultūros institutas.
LŠIC informacija