Paskelbti programos „Atvira erdvė“ laimėtojai

2024-04-19 menufaktura.lt
Akimirka iš pernai vykusių projekto „Atvira erdvė“ nugalėtojų darbų pristatymo. Manto Repečkos nuotrauka
Akimirka iš pernai vykusių projekto „Atvira erdvė“ nugalėtojų darbų pristatymo. Manto Repečkos nuotrauka

aA

„Menų spaustuvės“ programa „Atvira erdvė“ gyvuoja beveik du dešimtmečius ir vis dar išlieka tokia pat aktuali ir svarbi menininkams, o ypač jauniems šiuolaikinių scenos menų kūrėjams. Jaunieji kūrėjai būtent šioje programoje turi galimybę įgyvendinti niekur anksčiau nepristatytas savo idėjas ar sukurti debiutinius darbus. Šiais metais programa sulaukė didelio dėmesio, konkurse dalyvavo atvirose miesto erdvėse bei vaikams ir jaunimui kuriantys menininkai, klounados atstovai, režisieriai, socialinių projektų kūrėjai.

Po „Atviros erdvės“ konkurso antrojo etapo ir projektų gyvo pristatymo, „Menų spaustuvės“ tarybos nariai kartu su komanda išrinko šių metų nugalėtojus, kuriais tapo: aktorius Tautvydas Galkauskas, kuriantis gatvės / objektų teatro spektaklį „Coffee & Scooters“ bei režisierės Gretos Štiormer, kompozitorės Jūros Elenos Šedytės, scenografės Valdemaros Jasulaitytės bei atlikėjų Julijos Bagdonavičiūtės, Medeinės Mickevičiūtės ir Luko Dirsės komanda, kurianti tarpdisciplininį darbą „Kompostas“.

Tautvydo Galkausko gatvės ir objektų teatro spektaklis „Coffee & Scooters“ kvies pažvelgti į elektrinį paspirtuką kaip į turintį teisę mieste egzistuoti objektą, lygiavertį miesto „gyventoją“, kuris nori būti mylimas, gerbiamas ir suprastas. „Elektrinis paspirtukas – vietos neturintis objektas, miesto svetimkūnis,  dažnai susilaukiantis neigiamos reakcijos dėl netinkamo parkavimo. Tačiau žmogus nusprendžia, kada paspirtukui suteikti „gyvybę“ (aktyvuoti jį), o kada ją atimti (išjungti). Kadangi elektrinis paspirtukas yra visiškai priklausomas nuo žmogaus, aš esu linkęs jį atjausti. Kodėl už žmogaus netinkamą elgesį turi atsakyti paspirtukas?“, – savo idėja dalijasi Tautvydas.

Merginų Gretos Štiormer, Jūros Elenos Šedytės, Valdemaros Jasulaitytės, Julijos Bagdonavičiūtės, Medeinės Mickevičiūtės ir bendrakūrėjo Luko Dirsės komanda, „Atviroje erdvėje“ kurs tarpdisciplininį darbą „Kompostas“. Šis darbas – tai šiuolaikinį cirką, (post)instrumentinę gyvą muziką, šeimos santykius ir inžineriją sujungiantis kūrinys, siekiantis meninėmis priemonėmis iliustruoti kompostavimo procesą, kitaip tariant – termodinaminio objekto entropijos kismą.

„Būtent entropija – matas, rodantis kaip arti pusiausvyros yra objektas ar sistema – ir sujungia fizikos, ekologijos (komposto) bei meno temas. Iš ko susikuria ekologinė pusiausvyra ir kaip tai persipina su mūsų asmeniniais santykiais?“, – klausimus kelia kūrybinė komanda.

Šio kūrinio režisierė Greta Štiormer turi asmeninį santykį su rūšiavimo pramone – jos tėtis yra vienas pagrindinių Rygos rūšiavimo fabriko inžinierių, sukūrusių ir puoselėjančių savitą pramoninę ekosistemą. Tėvo ir dukros santykio asmeniškumui išgryninti, painioje ekologijos temoje bus kuriamas ezopine kalba grįstas meninis-inžinerinis pasakojimas, kuriame apstu simbolių ir atpažįstamų nuorodų į santykio trapumą, pokyčius ir vienų kitiems daromą nematomą įtaką.

Abu „Atviros erdvės“ laimėtojų darbai bus viešai pristatomi publikai, o jų premjerų sulauksime iki šių metų pabaigos.

„Menų spaustuvės“ veiklas remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Daugiau informacijos: menuspaustuve.lt

„Menų spaustuvės“ informacija

Naujienos