Chorinė muzika ir ankstyvosios teatro patirtys mažyliams

2023-12-01 menufaktura.lt
Akimirka iš spektaklio „Namai“, režisierė Ieva Jackevičiūtė. Pauliaus Židonio nuotrauka
Akimirka iš spektaklio „Namai“, režisierė Ieva Jackevičiūtė. Pauliaus Židonio nuotrauka

aA

Į Vilnių pirmą kartą atkeliauja patiems mažiausiems teatro žiūrovams skirtas spektaklis „Namai“. Mažyliai nuo 0 iki 3 metų bei jų tėvai kviečiami patirti Panevėžyje sukurtą režisierės Ievos Jackevičiūtės pasirodymą.

„Idėją šiam spektakliui širdyje nešiojuosi jau porą metų. Įkvėpimo semiuosi stebėdama savo tris mažamečius vaikus. Jie auga apsupti meno aplinkos ir aš nuolat stebiu, kas jiems yra įdomu, o kas - naudinga. Taip pat badau atrasti, kas įdomu man ir kur susiduria mūsų interesai, kad kartu leidžiant laiką ir patiriant meną būtų naudinga vaikams ir tuo pačiu įdomu bei prasminga man“, - pasakoja kūrėja Ieva Jackevičiūtė. Meno doktorantūros studijose ji tyrinėja spektaklių kūrimą kūdikiams ir vaikams ir šiais metais išleido net tris premjeras: pavasarį, Panevėžio teatre „Menas“, 0-3 m. vaikus nustebino pasirodymas „Namai“, rudenį Kaune pasitiko spektaklis besilaukiančioms mamoms ir vaikams iki 3 m. „Gaja-Mara“, o repertuarą moksleiviams papildė premjera „Pasistengiau“.

Spektaklyje „Namai“ skamba chorinė muzika, kurią įrašė visas būrys profesionalų (kompozitorius Imantas Šimkus, skamba Panevėžio muzikinio teatro atlikėjų balsai). Šis žanras muzikos takeliui pasirinktas neatsitiktinai: viena teorijų teigia, kad chorinės muzikos klausymasis pirmaisiais gyvenimo metais, veikdamas klausos nervus, aktyvina smegenų neuronus ir spartina žmogaus vystymąsi. Stebėdama savo vaikus I. Jackevičiūtė tuo įsitikino: „kai jie klausosi chorinės muzikos - nuščiūva, nutyla, susikaupia ir panyra į tam tikrą ramybės būseną“. Režisierė norėjo kokybiškos, solidžios chorinės muzikos, kuri užtikrintų gerus mažų vaikų ir jų tėvų potyrius spektaklyje. Pasijausti it namuose kviečia ne tik čia vaidinantys aktoriai (Elona Karoblytė, Ovidijus Kazarinas / Benadas Arkauskas, Aliona Kuriakina / Kotryna Chruškova), tačiau ir dailės kūrinių įkvėpta Indrės Pačėsaitės scenografija. Tapybos darbai parinkti derantys su muzika, o ypatinga jungtis surasta dailininkės, iliustratorės bei grafikės Rasos Jančiauskaitės to paties pavadinimo knygoje vaikams.

Patys mažiausi žiūrovai raginami patirti kokybišką teatrą nuo pirmų dienų todėl, kad žmogaus smegenys iki 5-erių metų patiria sparčiausią vystymąsi. O tai, ką vaikai patiria pirmaisiais gyvenimo metais, jiems turi poveikį visam likusiam gyvenimui. Tuo metu teatras aktyvina įvairius smegenų centrus, sukeldamas regos, klausos, lytėjimo pojūčius.

„Kurdama mažiems vaikams visada turiu omenyje faktą, kad į spektaklį ateina vaikai su savo tėvais, t. y. su žmonėmis, kurių socialinis statusas pasikeitė vaisai neseniai ir jie tapo tėvais. Jie pasaulį, kaip ir teatrinę patirtį, atranda tarsi iš naujo - vaiko akimis. Todėl man pačiai visada įdomu tyrinėti tą ribą, kur susitinka tėvų ir vaikų poreikiai. Atrasti tą liniją, kur tėvai nesuinfantilėja, o vaikai nėra priversti būti tik suaugusio žmogaus poreikių pasaulyje“, - atskleidžia I. Jackevičiūtė. Ir nors mažiausiems žiūrovams skirtame spektaklyje dramaturgijos nėra, tačiau sukuriamas vaikus įtraukiantis bei kokybiškas, džiuginantis ir tėvus pasirodymas. Veiksmas vyksta vienoje erdvėje, vaikams sėdint ratu, o kartais ir pasivaikštant po sceną. Režisierė atvirauja, kad jai ne kartą teko girdėti iš tėvų, jiems reflektuojant spektaklio patirtis, kad mažylis pirmąsyk pradėjo ropoti ar žengti pirmuosius žingsnius. Esą tai vyksta dėl to, kad aktoriams veikiant be žodžių, naudojant kūno kalbą, aktyviai įveiklinant savo neverbalinę raišką, jie aktyvina ir vaikų kinestetinį intelektą, jų neverbalinę kalbą. O muzikos girdėjimas, šviesų, dekoracijų matymas taip pat aktyvuoja visus pojūčių centrus.

Spektaklis „Namai“ Vilniuje, „Menų spaustuvėje“, bus rodomas gruodžio 2 d., 16 ir 18 val. Bilietus platina Bilietai.lt. Spektaklį prodiusavo Panevėžio teatras „Menas“, koprodiuseris - teatras „No Shoes“.

„No Shoes“ informacija

Anonsai