Lygiai po savaitės, birželio 29 dieną, prasidės keturias dienas truksiantis tarptautinis gatvės menų festivalis SPOT. Šiemet „Menų spaustuvės“ organizuojamame festivalyje pasirodymai vyks skirtingose Vilniaus erdvėse bei kvies šiuolaikinius gatvės menus pažinti ir neįprastose miesto erdvėse.
Išskirtinės vietos
Kiekvienais metais festivalio SPOT organizatorių komanda itin atidžiai ir kruopščiai parenka kiekvieno pasirodymo vietą, o daugelis festivalio metu vykstančių užsienio ir lietuvių kūrėjų darbų yra specialiai pritaikomi ir adaptuojami parinktoms Vilniaus viešosioms erdvėms. Šie metai ne išimtis, tad jau prieš festivalį skirtingose Vilniaus vietose galima pastebėti neįprastus veiksmus: vaikų žaidimų aikštelėje akrobatinius triukus atliekantį suaugusį žmogų ar šiuolaikinio šokio judesius repetuojančius šokėjus prie Nacionalinės dailės galerijos.
Birželio 29 - liepos 2 dienomis festivalio SPOT pasirodymus bus galima išvysti labai skirtingose erdvėse. Štai šokio spektaklis „Tiesa-Drąsa“ vyks prie Nacionalinės dailės galerijos, šalia skulptūros „Pirmosios kregždės“, šveicarų projektas „Blue Tired Heroes“ judės Vilniaus senamiesčio gatvelėmis, Šeiko šokio teatro muzikos ir judesio instaliacija „Salos“ įsikurs Taksi parke, katalonų ir meksikiečių menininkų sukurta interaktyvi ekskursija „Ohtli“ pakvies į naktinį pasivaikščiojimą Pūčkorių pažintiniame take, šiuolaikinio cirko pasirodymas BARK įvyks Vingio parko medžiuose, šokio spektaklis „Vienudu“ pakvies į sraigtasparnių nusileidimo aikštelę prie Baltojo tilto, o akrobatinis pasirodymas „Playces - Žaidimų aikštelės“ vyks vaikų žaidimų aikštelėje prie Halės turgaus.
Festivalio pasirodymų temos
Kelerius metus iš eilės festivalis SPOT pasirinkdavo visą festivalį vienijančią temą: 2021 metais tai buvo judėjimo tema, praėjusiais metais nagrinėta teritorijų ir ribų tema, o šiemet festivalio programoje akcentuojamos tiek tvarumo, tiek dialogo paieškos, tiek kitos svarbios temos.
Savo šokio pasirodyme „Tiesa-Drąsa“ šokėjai Ema Senkuvienė, Marius Eidrigevičius bei Greta Snitkutė teigia, kad visi esame globalaus žaidimo figūrėlės, nuolatos judančios po erdvę tarsi žaidimų lentą ir mano, kad galbūt teisingi atsakymai gali gimti ne kovoje, o dialoge.
Į Vilnių atvykstantys šveicarų menininkai su Massimo Furlan priešakyje, vyresnio amžiaus žmones pakvies į festivalio edukaciją, kurios metu gims ir pasirodymas, kalbantis, kad gyvename superherojų sugrįžimo laikotarpyje ir bandys demaskuoti didvyriškumo mechanizmus, panaikinti jų galias ir parodyti žmogų, kuris geba pralaimėti.
Šeiko šokio teatro muzikos ir judesio instaliacija „Salos“ klibina tvarumo, aplinkos apsaugos ir žmonijos ateities temas, o štai suomių, norvegų bei vokiečių kūrėjų komandos „Acting for Climate“ šiuolaikinio cirko pasirodymas medžiuose BARK nagrinėja klimato kaitos ir socialinių pokyčių temas. Ši menininkų komanda į tvarumą žvelgia labai rimtai, pasirodyme maksimaliai atsisakyta neilgalaikių ar netvarių sprendimų, o patys menininkai į Lietuvą atvyks traukiniais.
„Ohtli“ - pasirodymas, vyksiantis Pūčkorių pažintiniame take - skirtas miesto žaliosioms erdvėms, pasakos apie gyvenimą, transformaciją ir pokyčių priėmimą. „Low Air“ komanda pasirodyme „Vienudu“ keliami filosofiniai klausimai vyro identiteto naratyvuose, o štai Marko Libermano akrobatiniame pasirodyme žiūrovai bus kviečiami iš naujo atrasti žaismingą vaikystės dvasią ir prisiminti, jog pasaulis yra mūsų žaidimų aikštelė.
Patirti festivalį SPOT Vilniaus erdvėse bus galima nemokamai. Visa festivalio programa: menuspaustuve.lt. Prie festivalio programos prisideda: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Šveicarų kultūros fondas.
„Menų spaustuvės“ informacija