Spalio mėnesį startuos ketvirtoji eksperimentinio vizualinio teatro laboratorija ,,Kosmos LAB´22“. Nemokamos anglų kalba vyksiančios dirbtuvės skirtos Lietuvos teatro profesionalams (šviesų dailininkams, scenografams, režisieriams, menininkams-tyrėjams, dramaturgams, choreografams, scenos technikams ir kt.), norintiems giliau pažinti šviesų dailę, jos galimybes ir paslaptis. Dirbtuvių lektorius - pasaulinio garso šviesų dailininkas, scenografas, menininkas-tyrėjas, parodų kuratorius, pedagogas ir knygos „The Art of Light on Stage: Lighting in Contemporary Theatre“ autorius dr. Yaronas Abulafia.
Per paskutinius dvidešimt metų Yaronas Abulafia sukūrė daugiau kaip 250 įvairiausio žanro spektaklių, performatyvių instaliacijų ir koncertų Australijoje, Brazilijoje, Kanadoje, Kinijoje, Kuboje, Čekijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Izraelyje, Italijoje, Lietuvoje, Liuksemburge, Monake, Nyderlanduose, Šiaurės Makedonijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Rusijoje, Slovakijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
,,Su Yaronu Abulafia susisiekėme perskaitę jo knygą ,,The Art of Light on Stage: Lighting in Contemporary Theatre“. Yaronas paklausė: ,,Ar Lietuvoje šviesų dailininkai dirba su režisieriumi, dramaturgu ir scenografu nuo pat pradžių? Jei ne, kodėl šviesų dailininkas suvokiamas kaip technikas, nuspalvinantis jau sukurtą kūrinį, o ne menininkas?” Šis klausimas atrodė neatsakomas, todėl vietoj atsakymo tegalėjome pakviesti jį šį klausimą užduoti Lietuvoje. Yarono nuomone, šviesa scenoje gali būti ir personažas, ir scenografija, ir fizinė erdvė, ir vienas iš pagrindinių dramaturgijos plėtojimo ar istorijos pasakojimo variklių. Siekiant skirtingas meno rūšis lygiavertiškai apjungiančio, profesionalaus, įtraukiančio ir stebinančio neverbalinio vaizdų teatro, turime skirti dėmesį kiekvienam sceniniam komponentui ir kiekvienai teatro kūrėjų profesijai. Šių metų laboratorija skirta šviesai. Privalome matyti šviesų dailę, kaip atskirą meno sritį, kurią reikia tyrinėti“, - sako laboratoriją rengiančio vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ meno vadovas, režisierius, LMTA doktorantas Žilvinas Vingelis bei direktorius, scenos menų bei interaktyviojo meno prodiuseris Darius Vizbaras.
Trumpa biografija:
Dr. Yaronas Abulafia (Nyderlandai-Izraelis) - tarptautinę reputaciją pelnęs novatoriškas šviesų ir scenografijos dailininkas, pasižymintis unikalia vizualine estetika ir poetiniu šviesos kaip erdvės suvokimu. Ryškios tapybinės ir skulptūrinės Yarono darbų savybės atskleidžia išskirtinį dramaturginį šviesos vaidmenį šiuolaikinio teatro kontekste ir laužo įprastus teatro apšvietimo stereotipus. 2016 metais, atlikdamas savo mokslinį tyrimą, daktaras Y. Abulafia parašė šviesų dailei skirtą knygą „The Art of Light on Stage: Lighting in Contemporary Theatre“, kurią išleido leidykla „Routledge“, o įžangą parašė italų režisierius Romeo Castellucci. Knyga tapo vienu pagrindinių Europos teatro mokyklų šaltinių studijuojant šviesų dailę. Kritikų nuomone, tai pirmoji knyga, nagrinėjanti naujausias šiuolaikinio ir postdraminio teatro šviesų dailės tendencijas, o pati šviesų dailė nagrinėjama per semiotinę ir fenomenologinę prieigą, atsižvelgiant į kognityvines studijas bei meno istoriją. Yaronas įgijo mokslų daktaro laipsnį Groningeno valstybinio universiteto (Nyderlandai) Menų, kultūros ir medijų katedroje. Scenografijos magistro laipsnį Franko Mohro institute (Nyderlandai), o teatro studijų bakalauro laipsnį - Tel Avivo universitete (Izraelis). Taip pat Yaronas yra prestižinės parodos „World Stage Design“, 2022 m. vyksiančios Kalgaryje, Kanadoje, kuratorius ir vienas iš Prahos kvadrienalės, didžiausio pasaulinio renginio, skirto geriausiems teatro scenografijos bei architektūros pavyzdžiams, ambasadorių.
-----
„Kosmos LAB“ - tai ketvirtus metus iš eilės vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ organizuojama ir jaunosios kartos teatro menininkų profesiniam tobulėjimui skirta vizualinio teatro laboratorija, kurios metu su lektoriais iš užsienio ir Lietuvos praktikoje tobulinami dalyvių profesiniai įrankiai, skirti vizualinio teatro Lietuvoje plėtrai. Kiekvienais metais laboratorija būna skirta vis kitai teatro profesijai ir jos specifikai siekiant kompleksiškai inspiruoti profesionalius ir įtaigius vizualinio teatro spektaklius visoje Lietuvoje. 2019 metais laboratorija buvo skirta režisieriams bei jų surinktoms komandoms ir orientuota į vizualinį teatrą ,,juodoje dėžutėje“ - tai vaidyba su vaizdo projekcijomis, šiuolaikinis lėlių teatras bei kūno dramaturgija. 2020 m. dirbtuvės buvo skirtos aktoriams ir orientuotos į vizualinį teatrą viešosiose erdvėse, o dalyviai susipažino su trimis skirtingais improvizacinės vaidybos žanrais: itališkuoju commedia dell´arte, prancūziškąja Philippe´o Gaulier klounados mokykla ir šiuolaikiniu gatvės teatru. 2021 m. dirbtuvės buvo skirtos istorijos pasakojimui per daiktus, objektus, inžinerinius sprendimus, o jas vedė visame pasaulyje garsus inžinerinis teatras ,,Akhe“. Per tris metus dirbtuvėse savo meistriškumą kėlė jau daugiau kaip 50 Lietuvos teatro profesionalų, kurie mokėsi iš tokių pasaulyje ir Lietuvoje gerai žinomų kūrėjų, kaip Maksimas Isaevas (Rusija), Duda Paiva (Olandija), Matteo Spiazzi (Italija), Adrianas Schvarzsteinas (Ispanija-Lietuva), Rimas Sakalauskas, Mikas Žukauskas, Goda Žukauskaitė, Marija Baranauskaitė, Linas Jurkštas, Žilvinas Vingelis, Rimas Driežis, Kornelijus Jaroševičius ir kt.
-----
Šiose kūrybinėse dirbtuvėse kviečiame dalyvauti šviesų dalininkus (ypač!), scenografus, režisierius, choreografus, kostiumų dailininkus, dramaturgus, dirbančius šokio, operos ir dramos teatro srityse. Taip pat laukiami menininkai-tyrėjai, architektai, scenos technikai ir kiti, kurie nori pagilinti bei praplėsti savo žinias šviesų dailėje. Atrinkti dalyviai pagal savo profesijas bus sugrupuoti į 3-4 komandas, kurios dirbs tiesiogiai su Yaronu Abulafia.
Profesinio meistriškumo kursai vyks 2022 m. spalio 6 d. - lapkričio 10 d. (su paruošiamosiomis online paskaitomis)
Paraiškos priimamos iki rugsėjo 30 d.
Dirbtuvių dalyviai viešai bus paskelbti spalio 3 d., „Kosmos Theatre“ socialinio tinklo Facebook paskyroje bei informuoti asmeniškai.
Dirbtuvių dalyvius atrinks dr. Yaronas Abulafia ir „Kosmos Theatre“ komanda.
Atrankoje gali dalyvauti tik tie asmenys, kurie įsipareigoja dalyvauti visose projekto veiklose (žemiau pateikiamas tikslus dirbtuvių tvarkaraštis).
Dirbtuvės nemokamos ir vyks anglų kalba.
-----
Laboratorijos kūrybinių dirbtuvių tvarkaraštis:
Spalio 6 d. - 11:00-14:00 val. online paskaita su dr. Y. Abulafia. Tema: susipažinimas, dirbtuvių darbotvarkės aptarimas, įvadinė teorinė paskaita, komandinė užduotis.
Spalio 12 d. -12:00-16:00 val. (po valandą kiekvienai grupei) individualūs visų komandų online susitikimai su dr. Y. Abulafia. Kiekviena komanda kartu su lektoriumi plėtos gautą užduotį.
Spalio 20 d. 12:00-16:00 val. (po valandą kiekvienai grupei) - individualūs visų komandų online susitikimai su dr. Y. Abulafia. Kiekviena komanda kartu su lektoriumi plėtos gautą užduotį ir ruošis lapkričio 6 d. gyvam susitikimui.
Lapkričio 6 d. - gyvas dalyvių susitikimas su dr. Y. Abulafia „Menų spaustuvėje“ (Šiltadaržio g. 6, Vilnius). Užduoties progreso aptarimas bei pasiruošimas didžiosios salės dirbtuvėms.
Lapkričio 7-9 d. praktinės visos dienos dirbtuvės „Menų spaustuvės“ didžiojoje salėje (Šiltadaržio g. 6, Vilnius).
Lapkričio 10 d. - atvira dr. Yaron Abulafia paskaita Lietuvos teatro bendruomenei: menininkams-praktikams, teatro ir kino teoretikams ir menininkams-tyrėjams. Tikslūs paskaitos laikas ir vieta bus paskelbti spalio viduryje „Kosmos Theatre“ socialinėje paskyroje. Paskaita nemokama.
Registracija į dirbtuves: https://forms.gle/gVmESpVeJ6Arc8GC8
Daugiau informacijos: „Kosmos Theatre“ socialinėse paskyrose bei www.kosmostheatre.com
„Kosmos Theatre“ informacija