Naujausia Klaipėdos dramos teatro edukacinė ekskursija „Pastogės ir požemiai - slapčiausios teatro vietos“ suteiks galimybę pamatyti įspūdingą istoriją ir moderniausias technologijas derinantį teatro pastatą iš netikėtos perspektyvos. Aštrius pojūčius kutenanti ekskursija buvo sukurta kaip tęstinė šio teatro pastanga kuo labiau atsiverti savo publikai ir skatinti ją su teatru megzti artimą, savą ryšį.
Žmonėms įdomu tai, kas paslėpta
„Stebint žiūrovų susidomėjimą įvairiais mažoms grupėms organizuojamais renginiais, kuriuos vykdome bent keletą kartų per metus, pastebime, kad registracijos į juos užsipildo žaibiškai. Vadinasi, žmonėms įdomu teatre ne tik spektakliai, o ir kita, paprastai to stebuklo nematomoji pusė - užkulisiai“, - apie paskatą naujai ekskursijai pasakojo teatro kultūrinės veiklos ir žiūrovų aptarnavimo padalinio vadovė Kristina Žiogaitė. Anot jos, jau ne pirmus metus vykdomos edukacinės ekskursijos po teatro patalpas sulaukia didelio žmonių susidomėjimo, ypač pavasarį ir vasarą. K. Žiogaitė svarstė, jog šios ekskursijos ne tik patenkina žmonių smalsumą, bet ir padeda jiems giliau pažvelgti į pačius spektaklius, „jos praplečia žiūrovų matymo kampus, leidžia plačiau pažvelgti į spektaklių kūrimo procesą. Žinant, kiek žmonių dirba užkulisiuose ir kokio jie iš tiesų dydžio, kitaip žiūrima ir į pačius spektaklius“.
Šios ekskursijos taip pat puiki galimybė į teatrą pritraukti naujus žmones, ne tik tuos, kurie domisi teatro menu, bet ir architektūros, istorijos entuziastus. „Klaipėdos dramos teatras yra itin patogioje vietoje - miesto širdyje, kur dažnai vyksta pagrindiniai miesto susibūrimai. Jei lankaisi Klaipėdoje, neįmanoma neužsukti į Teatro aikštę. O pats pastatas - taip pat įspūdingas kultūrinio paveldo objektas, sukaupęs daug istorijų ar tapęs kai kurių iš jų simboliu, pavyzdžiui, iš teatro balkono 1939 m. apsilankęs Klaipėdoje į miestiečius kreipėsi A. Hitleris“.
Daugiausia teatrą tyrinėja vaikai
Penkerius metus ekskursijas teatre vedanti vyriausioji administratorė Greta Matuzaitė-Archipova pasakojo, kad susidomėjimas pasivaikščiojimais po teatrą visada buvo didelis, „daugiausia ekskursijas vedu mokiniams nuo 3 iki 12 klasės. Karantinas buvo didelis pertrūkis, bet šiais metais ekskursijos vėl ypač suklestėjo. Net nežinau, kodėl jos tokios populiarios, gal sklinda koks gandas“. Žmones su teatro erdvėmis pažindinanti darbuotoja vardijo lankytojams patraukliausias kerteles, „tiems, kas ateina pirmą kartą, įdomu viskas - nuo rūbinės iki kamerinės salės ar tarnybinių patalpų. Aišku, didžiausią įspūdį palieka mūsų salės ir jų galimybėmis. O jei pasitaiko, kad ekskursijos metu šviesų operatoriai keičia lempas ar pajuda scena... Žmonėms taip pat įdomu visos erdvės, kurios, apsilankius teatre kaip spektaklio žiūrovui, lieka nepamatytos: kostiumų kambarys, administracinės ir tarnybinės patalpos“.
G. Matuzaitė-Archipova minėjo, kad ją džiugina galimybė dalintis istorijomis apie teatrą, aprodyti slaptas jo kerteles. Taip pat ji tikino nemananti, kad teatras turi būti gaubiamas paslapties šydo. „Visų teatro paslapčių niekada nesužinosime, bet man labai smagu, kad turime tokį didingą istorinį pastatą ir kad žmonės gali ateiti, pamatyti jį ir jo galimybes. Nemanau, kad jas reikia slėpti ir bijoti parodyti. Man džiugu, kad teatras darosi vis prieinamesnis ir atviresnis, džiaugiuosi, kad galiu tuo dalintis.“
Naujoje ekskursijoje - ekstremalūs potyriai
Būtent karantino pertrūkis paskatino G. Matuzaitę-Archipovą pasvarstyti apie ekskursiją mažesnėms grupėms, „jei žmonių grupėje mažiau, tuomet galima nueiti ten, kur nenueisi su didesne grupe - į rūsį, ant tinklo virš scenų, tada galima pasvarstyti apie nusileidimą nuo 12 metrų aukščio į sceną ir daug kitų dalykų“. Ji pripažino, kad dėliodama naujausios ekskursijos maršrutą pati patyrė ne vieną atradimą, „paprašiau, kad spektaklių aptarnavimo dalies vedėjas Rytis Veverskis pavedžiotų, parodytų, kaip nusileisti iš ketvirto aukšto pro didžiosios salės šoną į apačią ir kol vaikščiojome, visą laiką buvau išsižiojusi. Nežinojau, kad teatro pastatas dar gali taip nustebinti - jame tiek daug visokiausių praėjimų, koridorių, anksčiau lyg ir nematytų durų, kurios atsiveria į įdomybių kupinas kerteles, o dar rūsys! Buvo nepaprastai įdomu sužinoti, kad rūsyje slepiasi laiko išbandymus atlaikiusi senojo teatro pastato siena“.
Naujoje ekskursijoje „Pastogės ir požemiai - slapčiausios teatro vietos“ gali dalyvauti nuo trijų iki šešių asmenų grupės. Svarbu, kad jos nariai neturėtų didelės aukščio baimės, į ekskursiją ateitų patogiai apsirengę ir pasiruošę įdėmiai klausyti savo vedlės. Kai kurie šios ekskursijos etapai vyksta gana tamsiose erdvėse, tad jos dalyviams išdalinami žibintuvėliai. Pasivaikščiojimo metu teatras atsiveria kaip paslaptingas senovinis labirintas su aukštųjų technologijų atodangomis, tenka kopti ir leistis siaurais laipteliais, išmėginti savo drąsą žengiant ant metalinio tinklo 12 metrų aukštyje.
„Kelias iki naujos paslaugos sukūrimo yra išties vingiuotas, bet įveikiamas. Šiai ekskursijai pirmiausia buvo parinktos įdomiausios ir slapčiausios, labiausiai žavinčios teatro užkulisių vietos. Be to, kvietėmės saugumo specialistus, kad įvertintų, kur galima lipti, o kur - ne, kokie žymėjimai reikalingi, ruošėme konkrečias saugumo taisykles. Taip pat derinome ekskursiją ir su techniniu kolektyvu, nes teatre yra tokių vietų, kur ne visada galima laisvai patekti, nes vyksta nuolatiniai darbai, pavyzdžiui, šviesų fokusavimas - tai yra labai atidi veikla“, - sudėtingus pasiruošimo darbus netradiciniam, aštrių pojūčių pasivaikščiojimui po teatrą vardijo K. Žiogaitė.
Ekskursijos teatre rengiamos visus metus, bet labiausiai žingeidūs lankytojai laukiami vasarą, mat rudenį dėl aktyvios teatro veiklos ne visada ir ne visur galima patekti, tuomet reikia daugiau ir ilgiau tartis dėl tinkamų apsilankymo datų.
Šiuo metu galima rinktis iš dviejų edukacinių ekskursijų teatre, taip pat galima užsisakyti teatralizuotą ekskursiją-spektaklį „Kėdė iš komedijų namo“ ir su teatru susipažinti einant paskui aktorius.
Dėl ekskursijų kreiptis į vyriausiąją teatro administratorę Gretą Matuzaitę-Archipovą, tel. (8 46) 31 41 79, el. p. greta@kldt.lt
Klaipėdos dramos teatro informacija