Birželio 12-sios vakarą, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos šiuolaikinio šokio specialybės pirmo kurso studentų kūrybinių darbų vakaro metu šokėjui, choreografui, LMTA Šokio ir judesio katedros vedėjui, šokio pedagogui Andriui Katinui įteikta šokio kritikės, knygotyrininkės, socialinių mokslų daktarės Vitos Mozūraitės (1960-2014) premija. Ši premija skirta pagerbti asmenis, kurie keičia šiuolaikinio šokio pasaulį, plečia jo ribas, pradeda kurti reiškinius, naujus šioje teritorijoje ir už jos ribų, nagrinėja šiuos fenomenus ar daro įtaką visai šalies meno ir šokio politikai. Šokio kritikė Vita Mozūraitė neapsiribojo viena sritimi ir stengėsi pastebėti kuo daugiau šviesos blyksnių tradiciškai tamsioje Lietuvos scenoje. Taip ir šios premijos iniciatoriai - Lietuvos šokio informacijos centras, Šiuolaikinio šokio asociacija, Scenos meno kritikų asociacija ir paskiri asmenys - siekia pagerbti reiškinius ir žmones, kurių dėka šokis praauga patį šokį. Vitos Mozūraitės premija yra nepiniginis, nematerialus, bet, tikimės, įkvepiantis tolimesnei veiklai apdovanojimas - laureatas apdovanojamas kelione dviem asmenims į jo norimą pamatyti šokio spektaklį Europoje.
Lietuvos šokio informacijos centro direktorė Gintarė Masteikaitė teigia, kad „šiuolaikinio šokio pripažinimo, sklaidos ar augimo sėkmė dažniausiai priklauso nuo čia dirbančių profesionalų motyvacijos, entuziazmo, vizijos ir sunkaus darbo. Vitos Mozūraitės premija - tai kartu iškilios asmenybės, padėjusios pagrindus šokio kritikai Lietuvoje, atminimo pagerbimas; kartu tai - bendruomenės palaikymas bei padėka tiems profesionalams, kurie atiduoda save kurdami aplinką, kurioje gali augti ne tik pavienės šokio asmenybės, bet ir visos šiuolaikinio šokio kartos.“
Laureatui įteiktame diplome rašoma: „Andrius Katinas yra šokio menininkas ir akademikas, šiomis abejomis savo veiklos dalimis nepretenzingai, konceptualiai ir nuosekliai plečiantis Lietuvos šiuolaikinio šokio suvokimo bei kūrybos ribas. Tai ir apibrėžia jo, kaip personos gratos daugelyje kompanijų, būseną: tarp. Esantis (o gal kryptingai pasiklydęs?) tarp Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų ir ne mažesnės savo šeimos, tarp scenos ir auditorijų, tarp Šiaulių, Vilniaus ir Helsinkio, tarp noro atiduoti visiems, bet šiek tiek pasilikti ir sau. Todėl jis tiesiogine prasme somatiškai laviruoja tarp akademinių puslapių, kūrybos kontekstų ir atlikimo variacijų.
Tokio jo buvimo tarp priežastis negailestingai išviešina solidžiausias pasaulio šaltinis „Vikipedija“, teigiantis, kad „iki šokio studijų Andrius Katinas tebuvo šokęs mokyklos diskotekose, sulaukęs šešiolikos - pankų ar sunkiosios muzikos koncertuose. Todėl vėlyvas įsitraukimas į profesionalųjį šokį jį apsaugojo nuo profesinio fanatizmo ar susitapatinimo su šokiu“[1]. Galbūt tai yra ir choreografo stiprybė, nes tiek paties Andriaus kūryba, tiek vadovavimas Šokio ir judesio katedrai grindžiamas puikiu teoriniu išmanymu, konceptualiu žvilgsniu ir svetur patikrintais, jau neeksperimentiniais pas[2].
Spektakliai, kuriuose jis dalyvauja, taip pat yra ne tiek šokėjo pasirodymas, kiek gestas kolegoms - kurti drauge, palaikyti, padėti, gryninti mintį. Gretos Grinevičiūtės „Šokis skalbimo mašinai ir mamai“, Vyčio Jankausko „Nematomas šokis“, epizodai jaunosios kartos šokėjų bandymuose ar net studentų pirmuosiuose filmuose išduoda tą patį programinį norą - kurti bendrą erdvę, kurioje būtų saugu. Iš to paties noro gimsta ir darbai - tiek katedroje, tiek scenoje - su kūrybos ir gyvenimo partnere Maria Sofia Saivosalmi-Katinas. O paties išdažytos Šokio katedros sienos murkia apie tą patį: vietą, kurioje tūrėtų būti gera.
Andrius Katinas kuria jautrią, pastabią, leidžiančią skleistis ir klysti edukacijos terpę šiuolaikinio šokio specialybės studentams. Net ir būdamas vietoje, jis keliauja tarp Suomijos ir Lietuvos kultūrinių kontekstų, neužsisėdi katedros vedėjo kėdėje ir nepaverčia jos biurokratiniu instrumentu. Taikus ir taiklus, Andrius Katinas tvirtai puoselėja novatorišką ir unikalų Lietuvos šiuolaikinio šokio lauką.“
[1] Andrius Katinas. Vikipedija. Prieiga per internetą: https://lt.wikipedia.org/wiki/Andrius_Katinas
[2] Pas - žingsnis. Prancūzų-lietuvių kalbų žodynas. Vilnius: Vilniaus leidybos centras, p. 659