LNOBT kvietimu Lietuvoje gastroliuos artistai iš Charkivo

2022-04-28 menufaktura.lt
Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Olegas Orishchenko ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas. Martyno Aleksos nuotrauka
Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Olegas Orishchenko ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas. Martyno Aleksos nuotrauka

aA

Gegužės 3-9 dienomis Lietuvoje rengiami Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro pasirodymai. Skirtingas programas matys Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Palangos, Joniškio ir Molėtų gyventojai. Nors už bilietus surinkti pinigai Ukrainos artistams labai reikalingi, du mėnesius rodyti spektaklių negalėję bombarduojamo miesto teatro vadovai sako, kad labiausiai jų trupei reikia publikos dėmesio.  

Gastrolių turui į Lietuvą atvyko Charkivo nacionalinis akademinis operos ir baleto teatras. „Atvyko“ - skamba pakiliai, tačiau iš tiesų 220 artistų ir 30-ies jų vaikų kelionė iki mūsų šalies nebuvo pakili.

„Su savimi pasiėmėme tik natas, dekoracijas ir scenos kostiumus. Kol juos krovėme į automobilį, Charkivo centre griaudėjo sprogimai, kliuvo ir namui, kuriame aš gyvenu. Vieną grupelę artistų paėmėme tiesiai po jų koncerto Charkivo metro stotyje. Traukiniui važiuojant dažnai girdėdavome sprogimų garsus, nesijautėme saugiai. O netoli Lvivo traukinys apskritai sustojo, nes dėl pažeistos elektros pastotės buvo nutrūkęs energijos tiekimas“, - liudijo Charkivo operos ir baleto teatro vyriausiasis režisierius Armenas Kaloyanas.

Atitrūkti nuo bjaurios realybės

Gastrolių iniciatyva kilo iš Kultūros ministerijos raginimo rengti bendradarbiavimo projektus su Ukrainos menininkais, į kurį svariai atsiliepė Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT). Jo atstovams teko pasirūpinti 250 kolegų iš Ukrainos apgyvendinimu, sudaryti jiems repeticijų sąlygas, rasti scenas svečių pasirodymams.

„Su Lenkijos ir Ukrainos kultūros ministrais esame išvystę bendravimą Liublino trikampio formatu, kiekvieną dieną kartu svarstome klausimus, susijusius su Ukraina. Na, o šis susitikimas Vilniuje - tai ir džiaugsmas, ir skausmingas suvokimas, su kokiu moraliniu nusiteikimu pas mus atvyko artistai, tėvynėje neturintys galimybių savo profesinei veiklai. Linkiu, kad čia jų praleistas laikas leistų nors šiek tiek atitrūkti nuo bjaurios realybės, nors, aišku, viena žmogaus pusė visuomet galvos apie tai, kas vyksta gimtojoje žemėje. Kuo toliau, tuo labiau suprantame, kad ne tik ginklai kare yra svarbu, nes ir pats karas iš esmės vyksta tarp kultūros ir nekultūros, tarp civilizacijos ir brutalumo“, - kalbėjo kultūros ministras Simonas Kairys.

LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas pasakojo, kad jo vadovaujamo teatro trupė pradėjo nuo paramos rinkimo Ukrainos armijai. „Buvo laikas, kai galvojome, kaip apsaugoti Ukrainą fiziškai, bet dabar atėjo metas galvoti, kaip apsaugoti ją dvasiškai. Šiuo metu ten beveik nevyksta teatrų spektakliai, trupės nerepetuoja arba daro tai labai sudėtingomis sąlygomis, todėl klausimas, per kiek laiko Ukrainos kultūra sugebės atsistatyti pasibaigus karui. Labiausiai Ukrainoje nukentėjusio operos ir baleto teatro vadovui Olegui Orishchenko užsiminus, kad jų teatrui galbūt atsiras galimybė išvykti iš karo zonos ir rodyti spektaklius, mes, organizuodami šias gastroles, padarėme viską, kad palaikytume ukrainiečių teatro gyvybingumą“, - teigė J. Sakalauskas.

Gastrolės karo metu - irgi žygdarbis

Dėkodamas lietuviams Charkivo operos ir baleto teatro generalinis direktorius O. Orishchenko pasakojo, kad kartu su tėvais atvyko ir 30 įvairaus amžiaus teatro darbuotojų vaikų, išvežtų iš miesto, kuriame sprogsta bombos, gaudžia sirenos, kuriame dažnai tekdavo slėptis rūsiuose. „Šie vaikai palaužti, jiems reikia psichologinės pagalbos. Jau du mėnesius visi mūsų operos, baleto, orkestro artistai negalėjo užsiimti savo tiesioginiu amatu. Organizuodami gastroles, kartu su LNOBT vadovais itin greitai atlikome tai, kas paprastai užtrunka metus. Atvykome čia su plačia programa, kurią pristatysime įvairiuose Lietuvos miestuose. Bet labiausiai esame išsiilgę publikos. Pirkdami bilietus į mūsų pasirodymus, prisidėtumėte prie paramos Ukrainos kultūrai“, - sakė Charkivo teatro vadovas, kuris naktimis kartu su kitais miesto vyrais eidavo saugoti savojo miesto gatvių.

O. Orishchenko pabrėžė, kad nors per karą savo namų neteko maždaug pusė milijono Charkivo gyventojų, ir šiandien teatre yra žmonių, kurie, jame gyvendami, daro viską, kad trupė galėtų sugrįžti į savus namus. Tarp jų - generalinio direktoriaus pirmasis pavaduotojas Igoris Tuluzovas. 

„Svarbiausia, kad teatras išliko. Nors dalies langų pastate nebeliko, iš esmės jis ir dabar galėtų veikti. Dirbti scenoje - mūsų pašaukimas. Noriu padėkoti visiems, kurie stengėsi dėl mūsų teatro gastrolių. Net ir taikiais laikais organizuoti tokias gastroles yra ilgas ir sudėtingas darbas, o karo metu tai prilygsta didvyriškumui. Tikiuosi, taikiais laikais ir mes galėsime pakviesti LNOBT trupę į gastroles“, - zoom ryšiu teigė Charkive likęs I. Tuluzovas.

Rodys spektaklius ir koncertus, stebins performansais

Charkivo teatro vyriausiasis dirigentas Dmytro Morozovas pasakojo apie didingą jų trupės atvežtą programą, kurioje - du koncertai (ukrainietiškos ir pasaulio muzikos), baleto GALA koncertas ir kiti pasirodymai. O svečių vyriausiasis režisierius A. Kaloyanas užsiminė apie du jų trupės rengiamus performansus, kuriuos vilniečiai pirmadienį (gegužės 2 d.) turės galimybę stebėti sostinės centre - 12 val. V. Kudirkos aikštėje ir 12.30 val. Katedros aikštėje. Panašius netikėtumus svetingai juos priėmusiems lietuviams Charkivo teatro trupė planuoja ir kituose Lietuvos miestuose, kurie atsidurs jų gastrolių maršrute.

„Iššūkių organizuodami ukrainiečių pasirodymus turime daug, nes Charkivo teatro scena dar didesnė negu LNOBT, tad mūsų miestelių kultūros rūmuose jų spektaklius sutalpinti sudėtinga. Bet nemažai kultūros namų vadovų Lietuvoje ištarė „taip“ Charkivo artistų gastrolėms nė neklausdami, ką jie pamatys, nes mes tik dabar deriname repertuarą“, - neslėpė LNOBT pastatymų, renginių ir gastrolių organizavimo skyriaus vadovas Artūras Alenskas.

Jau šį šeštadienį, balandžio 30 d., Charkivo operos ir baleto teatro choras giedos Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje. Gegužės 3 d. ukrainiečių teatro pasirodymas vyks Molėtuose, gegužės 4 d. - Panevėžyje, gegužės 5 d. - Nacionaliniame Kauno dramos teatre, gegužės 6 d. - Joniškyje, gegužės 7 d. - Palangos koncertų salėje. Gegužės 8 d. Charkivo operos ir baleto teatras surengs pasirodymą LNOBT scenoje, o gegužės 9 d. visų karų aukoms atminti sostinės Šventų Jonų bažnyčioje svečiai atliks Wolfgango A. Mozarto „Requiem“.

Vėliau Charkivo nacionalinis akademinis operos ir baleto teatras planuoja rengti gastroles kitose Europos šalyse, taip akcentuodamas Ukrainos siekį tapti lygiateise Europos šalių šeimos nare.

LNOBT informacija

Anonsai