Oskaro Koršunovo „Dėdė Vania“ – tarp dešimties geriausių šių metų spektaklių Ispanijoje

2021-12-14 menufaktura.lt
Scena iš spektaklio „Dėdė Vania“, režisierius Oskaras Koršunovas (Borselonos teatras „Lliure“, 2021). Arčio Dzērvės nuotrauka
Scena iš spektaklio „Dėdė Vania“, režisierius Oskaras Koršunovas (Borselonos teatras „Lliure“, 2021). Arčio Dzērvės nuotrauka

aA

Režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklio pastatymo Barselonos teatre, su vietos aktoriais, katalonai laukė daugiau nei dešimtmetį. Šį rudenį Barselonos teatre „Lliure“ ir tarptautiniame festivalyje „Temporada Alta“ įvykusi Antono Čechovo „Dėdės Vanios“ premjera parodė, jog laukta ne veltui - didžiausio šalies dienraščio „El Pais“ rengiamuose rinkimuose O. Koršunovo sukurtas spektaklis išrinktas tarp dešimties geriausių 2021-ųjų pastatymų.

„Dešimt geriausių 2021-ųjų spektaklių“ - taip kasmet pasirodančią publikaciją pavadino „El Pais“. „Ispanija tapo oaze teatro dykumoje, kai daugelyje šalių uždangos buvo nuleistos iki pat vasaros. Tai nebuvo paprasti metai, buvo prodiusuota mažiau naujų spektaklių, o salių užimtumas buvo ribojamas iki spalio. Tačiau kai kurie spektakliai ypač pakerėjo publiką. Žemiau pateikiame mūsų atrinktą sąrašą“, - tęsė ispanų dienraštis.

„El Pais“ - didžiausias ir svarbiausias Ispanijos žiniasklaidos kanalas. Jų interneto svetainėje apsilanko daugiau kaip 94 milijonai unikalių lankytojų per mėnesį, o dienraštis turi net 145 000 prenumeratorių.

O. Koršunovas - vienintelis ne ispanų vardas tarp šių metų geriausiųjų. Pasak „El Pais“, tarptautinė kūrėjų komanda tapo viena esminių „Dėdės Vanios“ sėkmės priežasčių. Kartu su O. Koršunovu ir katalonų aktoriais čia kūrė lietuviai - kompozitorius Antanas Jasenka, scenografas Gintaras Makarevičius, taip pat latviai - video menininkas Artis Dzērvė, aktorius ir multiinstrumentalistas Kasparas Bindemanas.

„Formulė sutelkiant skirtingų tautybių menininkus, kurią praktikavo Žironos festivalis „Temporada Alta“, duoda puikių rezultatų. Naujausias pavyzdys - lietuvio Oskaro Koršunovo režisuotas spektaklis „Dėdė Vania“, kurį vaidina katalonų aktoriai, sukurtas kartu su Barselonos „Lliure“ teatru, kur rodomas šiomis dienomis“, - taip dešimtuke „Dėdę Vanią“ pristatė „El Pais“.

„Ketvirtosios sienos nugriovimas, besikartojantys judesiai, vaizdo efektų panaudojimas ir galingi garso efektai. Visa tai daro spektaklį absoliučiai kanonišką“, - pristatydami dešimtuką geriausiųjų „El Pais“ citavo kritiką Jacinto Antóną.

„Dėdė Vania“ - tai jau dešimtasis O. Koršunovo spektaklis, kurį išvydo katalonų publika, tačiau pirmas, sukurtas jų teatre, vaidinant vietiniams aktoriams. Nuo 2011 m. čia pristatyti režisieriaus Lietuvoje sukurti spektakliai: Williamo Shakespeare´o „Hamletas“, „Miranda“, Maksimo Gorkio „Dugne“, Antono Čechovo „Žuvėdra“, Nikolajaus Gogolio „Pamišėlis“, Samuelio Becketto „Paskutinė Krepo juosta“, Sarah´os Kane „Apvalytieji“, Bertoldo Brechto „Vestuvės“ ir Dmitrijaus Danilovo „Žmogus iš Podolsko“.

OKT informacija

Užsienyje
  • Laiškai iš Rygos

    Laiškai apie lapkričio pradžioje Rygoje vykusį Baltijos šiuolaikinės operos tinklo susitikimą ir ryškiausius metų scenos meno darbus pristatančią Latvijos teatro vitriną: spektakliai, erdvės, patirtys, įspūdžiai ir vertinimai.

  • Lietuvos teatras prancūzų akimis

    Diskusija su prancūzų kritikais apie Lietuvos teatro programą Paryžiuje ir jų nuostabą ne tik dėl spektaklių kokybės, bet ir kad kūrėjos moterys imasi lyderystės, – „Lituanie c’est l’Europe“.

  • Atvirukas iš Moravijos

    Alvis Hermanis „Jenufoje“ išgrynina stebėtinai paprastą, tyrą grožį, kurį tikriausiai taip šiltai išskleisti gali tik stereotipams nepasiduodantis ir mažų šalių kultūros paveldui empatizuojantis kūrėjas.

  • Menas ir laikmetis

    Latvių scenos meno kritikės ir literatūrologės svarsto apie meną ir menininką laikmečių peripetijose. Ar reikia sieti politiką ir meną? Ar teatro istoriją reikia redaguoti ir tirti iš naujo?

  • Prasideda programos „Focus Lituanie“ renginiai Paryžiuje

    Viename svarbiausių Paryžiaus teatrų „Théâtre de la Ville“ startuoja tris savaites truksianti itin plati ir įvairi Lietuvos scenos meno kūrinių programa.

  • Trys lietuvių šiuolaikinio cirko spektakliai pristatomi viename svarbiausių Europos festivalių

    Prancūzijos Ošo mieste, spalio 18-26 dienomis vyksiančiame šiuolaikinio cirko festivalyje „Circa“ pirmąkart bus pristatyti trys spektakliai iš Lietuvos.

  • Lietuvos šiuolaikinio muzikos teatro sezonas užsienyje: du mėnesiai gastrolių

    Prodiuserinė kompanija „Operomanija“ išvyksta į du mėnesius truksiantį gastrolių turą Europoje: penkių kūrinių tarptautinė kelionė, aštuonios turo stotelės.

  • Tikroviškumas ar tikrumas?

    Įtikimą realybę kuria ne sceninių objektų tikroviškumas, o kuo tikslesnis artistų įsikūnijimas į vaidmenis – ši siekiamybė latviškame „Meilės eliksyre“ nors netolygiai, tačiau buvo beveik įgyvendinta.