Sausio 5 d. paskelbtas naujojo Valstybinio Vilniaus mažojo teatro projekto „DramaTest“ atviras kvietimas režisieriams, kurie siekia vystyti savo kūrybines idėjas padedant teatro komandai. Iki sausio 18 d. dalyvių paraiškų laukiantis atviras kvietimas gali tapti puikia proga vos pasibaigus karantino ribojimams išmėginti savo režisūrinį potencialą saugioje ir bandymams atviroje aplinkoje. Nuo pandemijos išvargusiame kultūros sektoriuje tai - šviežio oro gūsis, leisiantis kūrėjams išsamiai tyrinėti dramaturginę medžiagą, atrasti unikalius požiūrio kampus ir už tai gauti atlygį.
Dėmesys turiniui, o ne formai
Šiais metais pirmą kartą pristatomas „DramaTest“ - karantino metu kilusi idėja, gyvuosianti ir sugrįžus į įprastesnį gyvenimo ritmą. Projekto iniciatorių teigimu, ši kūrybinių bandymų erdvė - viena iš Vilniaus mažojo teatro veiklos krypčių, nuo šiol veiksianti ištisus metus ir leisianti vis kitiems režisieriams semtis naujų patirčių ir pretenduoti kurti spektaklį.
Pagrindinis „DramaTest“ uždavinys - suteikti projekto dalyviams galimybę praktiškai, o ne tik teoriškai pristatyti būsimą medžiagą, ją pasitikrinti su trupe. „Didelis dėmesys pirmame atrankos etape skiriamas dramaturgijos pasirinkimui. Taikliai pasirinkta medžiaga ir aktoriai yra pagrindinė būsimo spektaklio sėkmės sąlyga“, - tvirtina viena iš „DramaTest“ rengėjų režisierė Gabrielė Tuminaitė. Anot jos, dažnai dėl laiko stokos kūrėjai būna priversti prašokti svarbų etapą - dramaturgijos „testavimą“ ir detalios atrankos parinkimą. „Sudėtinga nuspėti, ar pasirinktoji medžiaga tikrai suveiks, koks jos potencialas, ar atitiks kontekstą, ar suskambės taip, kaip reikia, pasirinktų aktorių lūpose. Būtent tam ir skirtas „DramaTest“ - galimybė teatro kūrėjams pasitikrinti savo nuojautas“, - sako režisierė.
Kadangi didžiausias „DramaTest“ dėmesys bus skiriamas režisieriaus darbui su aktoriais ir rakto į pasirinktą medžiagą suradimui, dviejų savaičių, skiriamų kiekvieno dalyvio kūrybiniam procesui, dabartinis tikslas - ne išbaigtas sceninis pastatymas, o pusvalandžio trukmės eskizai, leisiantys pajusti režisieriaus ir komandos darbo kryptį. Gabrielės Tuminaitės teigimu, šiame etape scenovaizdis nėra reikšmingas akcentas - techniniai būsimo pastatymo klausimai bus aptariami jau pristačius eskizus. „DramaTest“ metu reikės kūrybingai praleisti laiką Vilniaus mažojo teatro erdvėse ieškant esminių elementų: atmosferos, turinio ir temos“, - planais dalijasi projekto iniciatorė.
Virtuali pažintis ir „gyvas“ darbas
Dar vienas svarbus „DramaTest“ bruožas - tai, jog atviro kvietimo metu pateiktos paraiškos bus vertinamos anonimiškos atrankos būdu: komisija neturės galimybės susipažinti su dalyvio asmenine informacija, tik su paraiškos turiniu. „Toks atrankos būdas pasirinktas siekiant išvengti šališkumo - teatro laukas Lietuvoje yra gana siauras ir kūrėjai pažįsta vieni kitus, tad anonimiškumas užtikrins objektyvų paraiškų vertinimą“, - pasirinkimo motyvus aiškina teatro vadovas Simonas Keblas.
Nors susitikimai su pirmojo etapo metu atrinktais atviro kvietimo dalyviais sausio pabaigoje vyks virtualiai, „DramaTest“ kūrybiniai procesai bei eskizų pristatymai numatomi sušvelninus karantino ribojimus, kuomet teatro kūrėjams ir vėl bus saugu sugrįžti dirbti nedidelėse komandose. „Žinoma, virtualiai galima pradėti, bet mes visi suprantame, kad tai laikina, o ir daugelis virtualių patirčių - tiesiog nuviliančios. Mes orientuojamės į tikrą darbą, tikrą galimybę įsilieti į kūrybinę Vilniaus mažojo teatro veiklą“, - sako G. Tuminaitė. Anot jos, dar negalėdami susitikti su žiūrovais teatro kūrėjai sieks išnaudoti visas galimybes darbuotis drauge, kol renginiai ir vėl pradės vykti įprasta tvarka.
Kūrybinio proceso metu - mentorių patarimai
Kiekvienas atviro kvietimo metu prisijungęs projekto dalyvis darbuosis su Vilniaus mažojo teatro aktoriais bei mentoriais - skirtingų teatro sričių specialistais, konsultuosiančiais „DramaTest“ režisierius įvairiais jiems rūpimais klausimais. Atviro kvietimo sąlygos numato, kad būsimieji projekto dalyviai bent du trečdalius savo kūrybinės komandos turės sudaryti iš Vilniaus mažojo teatro trupės aktorių. Mentorių konsultacijų metu savo įžvalgomis su dalyviais mielai keisis tokie teatro vardai kaip Rimas Tuminas, Arvydas Dapšys, Vilma Galeckaitė, Kristina Juškevičiūtė ir kiti.
Šie kūrybiniai mainai - galimybė visiems į projektą įsitraukusiems kūrėjams praplėsti savo požiūrį, pasidalyti skirtingomis patirtimis, medžiagos interpretacijomis ar naudingais patarimais. Jie leis susikurti stiprius pamatus būsimo spektaklio, kuris, įgyvendintas profesionalaus scenos meno įstaigoje, turi atitikti visus aukščiausius meninius kriterijus.
Projekto dalyviams - finansinė pagalba ir ateities perspektyvos
Atviro kvietimo metu atrinktiems projektams bus suteikiamas finansavimas paruošti ir pristatyti eskizą, o pasibaigus darbų kūrimo laikui tikimasi sulaukti trijų ne mažiau kaip pusės valandos trukmės eskizų, kuriuos įvertins ir savo patarimus pateiks Vilniaus mažojo teatro meno taryba. Esant galimybei šiuos eskizus pamatys ir žiūrovai.
„DramaTest“ atviras kvietimas vyks iki sausio 18 d. Per šį laikotarpį kūrėjai kviečiami pildyti paraiškos formą, kurioje projekto organizatorius supažindins su savo vizija, pasirinkta dramaturgija, pageidaujamais dalyviais bei mentoriais. Sausio 25-29 d. atrinkti dalyviai virtualiai susitiks su Vilniaus mažojo teatro komanda, o vasario 2 d. numatoma skelbti šio atrankos proceso laimėtojus.
Pateikti paraišką ir susipažinti su daugiau informacijos galima čia: https://vmt.lt/vmt-dramatest-atviras-kvietimas/
VMT informacija