A.Areimos spektaklis „Aklieji” Kaune

2020-02-05 menufaktura.lt
Scena iš spektaklio ,,Aklieji”, režisierius Artūras Areima. Lauros Vansevičienės nuotrauka
Scena iš spektaklio ,,Aklieji”, režisierius Artūras Areima. Lauros Vansevičienės nuotrauka

aA

Vasario 19 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre pirmą kartą bus pristatytas režisieriaus Artūro Areimos spektaklis ,,Aklieji”. Šio spektaklio premjera 2018 m. įvyko Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre ir tapo Artūro Areimos teatro ir JMDT koprodukcija. Šiam Artūro Areimos pastatymui būdingi postdraminio teatro bruožai, o efektyviai naudojamos inovatyvios šiuolaikinės aktorinės ir sceninės raiškos priemonės leidžia užmegzti išskirtinį, gyvą dialogą su spektaklio žiūrovu. Spektaklio kūrėjai į spektaklį įtraukė portugalų rašytojo José Saramago tekstus, kurių kalba ypač artima dabartiniam laikmečiui; tai leido spektaklyje paveikiai atskleisti šiandieninio žmogaus portretą ir šiuolaikinės visuomenės problematiką.

Režisierius Artūras Areima: „Aklumas gali būti ne tik fizinis, bet ir vidinis,  toks aklumas - pats baisiausias. Galima regėti, bet nematyti, nesuprasti. Šis pastatymas - šiuolaikinis, atitinkantis ne tik Lietuvos, bet ir Europos teatrų standartus. Kiekvienas spektaklis žiūrovui turi būti susitikimas su kažkuo netikėtu ir neįprastu bei turėtų būti iššūkis. Kiekvienas spektaklis savo forma, intelektualumo atžvilgiu yra žiūrovo laukas, o kiekvienas miestas turi savo suvokimo lauką. Jeigu pastatymas kitoks - griaunantis įprastas formas, spektaklį reikia žiūrėti ne vieną kartą. Manau, kad spektaklis „Aklieji“ toks ir yra - jis atsivers žiūrovui ne iš karto.“

Spektaklio veikslas plėtojamas neįvardytoje vietovėje. Miestą apninka aklumo epidemija - žmonės apanka staiga, liga plinta žaibiškai, neaplenkdama nė vieno, sukeldama šoką bei visuotinę paniką. Visoje šalyje steigiamos prieglaudos tokiems nelaimėliams, tačiau spektaklio žiūrovai pamato vieną apytuštę ligoninę, kuri per keletą dienų pripildoma aklųjų. Netrukus šioje mažytėje bendruomenėje susiformuoja struktūra, kurią sudaro budeliai ir aukos. Groteskiškas bejėgių lyg vaikai ir išmestų iš įprasto gyvenimo žmonių vaizdavimas tampa pažeminimo istorija. Paminama visa, kas žmogiška, visos įprastos visuomenės gyvenimo normos ir ribos, tarsi apakęs pasaulis būtų netekęs pamatų, suformuotų religijos, tradicijų ir kultūros. Aklumas - ne tik fizinė negalia, bet ir įspūdinga žmogiškumo degradavimo metafora. Paprasčiau nieko nematyti, kad nebūtų dėl ko jaudintis? Lengviau gyventi nematant to, ko nesinori matyti? Ar tokiame pasaulyje pavyks išsaugoti žmogiškumo likučius? Kokios yra pažeminimo ribos? Atsakymų į šiuos ir daugelį kitų klausimų ieškoma spektaklyje „Aklieji“.

Meno kritikė Akvilė Šimėnienė: ,,Spektaklio visuma įtikina teisingu pasirinkimu ir tiesiog sprogte sprogsta įtaigumu. Be to, jis nepalieka abejingų: vienus tiesiog nukrato, kitus rimtai paveikia. Spektaklį vadinti klasikiniu žodžiu nebeįmanoma: jame prasmė intermedialiai kuriama mažiausiai keliomis medijomis paraleliai. Aktoriai nuolat filmuojami, ir žiūrovai stebi videoprojekcijas, persipinančias su lazeriniais erdvės kūrimo elementais. <...> Iš tiesų spektaklis labai įvairiapusiškas: žanrų peržengimas (riba tarp kino ir teatro), vertybinis kvestionavimas, moralinių ir etinių imperatyvų suaktualinimas, meninių formų pliuralumo ieškojimas. Utopijos principai, psichologinės ir socialinės įtampos, budeliai ir aukos - tai spektaklio nuolatinio kismo elementai, persipinantys su itin aršia socialine kritika.“ [1]

Spektaklis ,,Aklieji” įvyks vasario 19 d., 18 val. - Nacionaliniame Kauno dramos teatre

 


[1] http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2018-09-25-a-areimos-teatro-aklieji-arba-nobelio-premijos-laureato-interpretacijos-lietuviskoje-scenoje/171994

Anonsai