„Įsivaizduokite bažnyčios priekyje besirangančius žmonių kūnus, plastiškai judesiu imituojančius biblinę istoriją apie izraelitų išėjimą iš Egipto. Jiems akompanuoja paslaptingi vargonų garsai, sklindantys iš didžiausių Lietuvos vargonų balkono. Ir visa ši judesio ir garsų sintezė niekada nepasikartos, nes yra improvizuojama čia ir dabar,“ - pasakoja vargonininkas Vidas Pinkevičius.
Šeštadienį, spalio 19 d., 18 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje pirmą kartą Lietuvoje vargonininkas Vidas Pinkevičius ir VU kinetinė teatro trupė improvizuos spektaklį „Exodus“.
Kaip pasakojo vargonų improvizacijos tradicijas Lietuvoje puoselėjantis V. Pinkevičius, mintis surengti improvizuotą spektaklį tokia tema kilo VU kinetinės teatro trupės vadovui Andriui Pulkauninkui.
„Kadangi su VU kinetinio teatro trupe prieš keletą metų jau esame sėkmingai improvizavę spektaklį „Pasaulio sukūrimas“, norėjosi dar kartą susitikti ir sukurti dar vieną biblinę istoriją. Kai prasitariau Andriui, jis nedvejodamas sutiko ir pasiūlė „Exodus“ arba išėjimo iš Egipto temą, kuri labai tiks sakraliai VU Šv. Jonų bažnyčios atmosferai“, - mintimis dalinosi vargonininkas.
Trupė, vadovaujama režisieriaus ir choreografo A. Pulkauninko, įkurta Vilniuje 1999 metais. Nors nuolat kito nariai ir pavadinimas, ji liko ištikima fizinio-vizualinio-neverbalinio teatro tradicijoms, bandymams sujaukti publikos sąmonę absurdiškais sceniniais eksperimentais. Vienintelė pripažįstama teatro forma - formos nebuvimas. Vienintelė egzistencijos išraiška - takumas. Jei kas nors gali pastebėti formą, vadinasi, ji jau nebegyva. Trupė propaguoja gyvas improvizacijas, natūralių efektų ir elementų (ugnis, molis, durpės, smėlis, ...) bei rizikos faktoriaus (pavojingi įrankiai, aštrūs daiktai) panaudojimą kaip priemonę pažadinti miegantį žiūrovą, jį supurtyti ir šokiruoti. Pasirodymai vyksta tiek uždarose erdvėse, tiek lauke, dažnai palikdami keistumo pojūtį, stiprų rizikos potyrį (2 trupės nariai dirba kaskadininkais kino studijoje). Visa tai sukuria ironišką grotesko ir absurdo kombinaciją, iškelia individo savitumo, asmenybės išraiškos, vienatvės, konflikto su visuomene klausimus, šiandieninės vartotojiškos visuomenės gyvenimo tuštumos ir beprasmybės jausmą.
Trupė dalyvauja netradiciniuose renginiuose, meno parodose, koncertuose, kino (video) projektuose, šokio bei teatro festivaliuose. Palaikomi ryšiai su Lietuvos ir pasaulio profesionalia šiuolaikinio šokio, teatro bei pantomimos scena. Teigdama, kad „nėra ribos tarp profesionalo ir mėgėjo, yra tik riba tarp gero ir blogo spektaklio“, trupė organizuoja alternatyvų tarpdisciplininių menų festivalį „Atvira“ bei kūrybines dirbtuves, į kurias kviečia žmones, nepriklausomai nuo to, kokiai mokyklai jie priklauso: teatro ar šokio, profesionalų ar mėgėjų...
A. Pulkauninko kinetinė trupė dalyvavo ir pelnė pripažinimą daugybėje tarptautinių festivalių Europoje (Lietuva, Ispanija, Prancūzija, Italija, Vokietija, Švedija, Kroatija ir kt.), Lotynų Amerikoje (Kolumbija, Venesuela) ir Šiaurės Amerikoje (Kanada ir JAV).
Aktyvus vargonų ir improvizacijos meno populiarintojas, vargonininkas, tinklaraštininkas, pedagogas ir kompozitorius dr. Vidas Pinkevičius 1994 m. baigė Klaipėdos E. Balsio menų gimnaziją, 2000 m. - Lietuvos muzikos ir teatro akademiją ir įgijo bakalauro ir magistro diplomus, o 2001-2003 m. - Rytų Mičigano universitetą (JAV) ir įgijo Humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 m. baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV) ir įgijo Muzikos menų daktaro laipsnį. V. Pinkevičius yra vienas iš Nacionalinės vargonininkų asociacijos įkūrėjų ir jai 2007-2017 m. vadovavo. Šiuo metu kartu su žmona dr. Aušra Motūzaite-Pinkevičiene yra Vilniaus universiteto vargonininkas ir VU Vargonų studijos „Unda Maris“ vadovas. Yra surengęs didžiulio pasisekimo sulaukusių daugiau kaip 100 vargonų demonstracijų „Pažinkite instrumentų karalių“ vaikams ir suaugusiesiems visoje Lietuvoje. Koncertavo solo ir duetu su žmona JAV, Švedijoje, Danijoje, Maltoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Ispanijoje, Armėnijoje, Prancūzijoje ir kitur. V. Pinkevičius yra parašęs knygų, išleidęs kompaktinių plokštelių. Jis yra vargonų muzikos tiesioginių transliacijų internetu Lietuvoje pradininkas, kartu su žmona nuo 2011 m. kuria edukacinį tinklaraštį ir podkastą, kuriais vargonavimo meno paslapčių moko tūkstančius vargonininkų iš 89 pasaulio šalių.
Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą vaizdo ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: http://www.organduo.lt/lt
Įėjimas nemokamas.