LNDT vėl organizuoja „Pokalbius NE apie teatrą“

2019-09-19 menufaktura.lt

aA

80-ąjį sezoną Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) kviečia į atsinaujinusius „Pokalbius NE apie teatrą“, kurie dėl LNDT rekonstrukcijos šį sezoną vyks Vilniaus politikos analizės institute. Diskusijas įvairiomis temomis moderuos šio instituto medijų analizės programos vadovas publicistas Donatas Puslys. Nuo šiol diskusijos vyks ketvirtą mėnesio ketvirtadienį. Be to, prieš kiekvieną pokalbį bus trumpas pasakojimas (angl. story-tellingas), kuris supažindins su tema.

„Kas gali būti bendro tarp teatro ir politikos analizės instituto? - retoriškai klausia moderatorius D. Puslys. - Tai noras pažinti sociopolitinę tikrovę ir atskleisti jos prieštaras, įtampas, potekstes kartu siekiant užmegzti ir puoselėti santykį su auditorija.“

Kol atmintis mus išskirs

Pirmoji ciklo diskusija, kuri vyks rugsėjo 26 d., bus skirta istorinės atminties problematikai. Kodėl diskusijos apie dvidešimtojo amžiaus mūsų istoriją kartais virsta audringu susipriešinimu, paminklų, atminimo lentelių ar gatvių pavadinimų karais? Ar dabartinė istorijos politika vienija, ar skaldo visuomenę? Ar turime laisvę turėti savo tiesą?

„Pasibaigus populiariam serialui „Sostų karai“, Lietuvoje prasidėjo lentų karai. Kaip niekada anksčiau visuomenė galėjo įsitikinti, kad istorija nėra tik apie tuos, kurie buvo prieš mus, tačiau ir apie mus pačius - juk tenka atsakomybė pažinti praeitį ir ją įvertinti. Kodėl tie vertinimai, ypač kalbant apie juodžiausius Antrojo pasaulinio karo okupacijų metus, neretai ne vienija, o vis dar skaldo ir poliarizuoja visuomenę? Kaip, perfrazuojant istorinės atminties tyrinėtojos Aleidos Assmann žodžius, pajudėti iš „neprigirdinčiųjų dialogo“ situacijos, kuri verčia mus gyventi rusenančio „pilietinio atsiminimų karo“ sąlygomis? Koks uždavinys čia tenka švietimo sistemai, istorikams?  Ar reikia kalbėti apie moratoriumus, istorinės atminties komisijų ir forumų būrimą kalbantiems politikams?“ - klausia diskusijos moderatorius Donatas Puslys.

Diskusijoje dalyvaus kultūrininkas ir publicistas Vytautas Toleikis, žurnalistė Liudvika Pociūnienė. Pokalbio tema „Kol atmintis mus išskirs“ siejasi su viso 80-ojo Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezono tema - „30 laisvės metų“.

Trumpas pasakojimas (story-tellingas) yra tarsi įžanga į temą, siekis sukurti atmosferą, tai tarsi atspirties taškas tolesnei diskusijai. Rugsėjo 26 d. šią dalį ves aktorius ir režisierius Paulius Tamolė, jis skaitys ištrauką iš tapytojo Samuelio Bako autobiografinės knygos „Nutapyta žodžiais“.

Lygios teisės ir aplinkosauga

Spalio mėnesį kalbėsime apie moterų teises mūsų visuomenėje. Lietuvos kūrėjos susilaukia didžiulio pripažinimo tarptautinėje erdvėje, tačiau kokia kasdienybė slypi praskleidus šią tarptautinės šlovės uždangą? Kokių žingsnių šiandien labiausiai reikia siekiant užtikrinti lygių galimybių politiką? Tai tarsi įžanga į lenkų režisierės rengiamą premjerą „Sulėtintai“, kurioje nagrinėjami santykiai darbo aplinkoje, galios modeliai darbovietėje ir kiekvieno mūsų laisvės. Diskusija apie moterų teises vyks spalio 24 d.

Lapkričio diskusija bus skirta aplinkosaugos ir viešųjų erdvių išsaugojimo problematikai ir vyks lapkričio 28 d. Ar pastaruoju metu nusiritusi pilietinių iniciatyvų gausa byloja apie Lietuvos pilietinės visuomenės brandą, ar vis tik daugiau pasako apie kylančias problemas? Šioje diskusijoje dalyvauti kviesime aplinkosaugininkus, pilietinės visuomenės aktyvistus ir mokslininkus, tiriančius Lietuvos visuomenės pilietiškumo raidą.

Anonsai