„Stalo teatras“ išvyko į „Kalėdinę kelionę Trijų Karalių keliu“

2018-01-02 menufaktura.lt
Scena iš spektaklio  „Stebuklingas sodas“. Rengėjų archyvo nuotrauka
Scena iš spektaklio „Stebuklingas sodas“. Rengėjų archyvo nuotrauka

aA

Tarptautinė nevalstybinių lėlių teatrų asociacija „Klajojantys lėlininkai“ nuo 2013 metų organizuoja projektą „Kalėdinė kelionė Trijų Karalių keliu“, kuriame dalyvauja teatrai iš Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos, Slovakijos, Bulgarijo, Ispanijos, Estijos ir kitų šalių (daugiau informacijos čia). Lietuvai tradiciškai atstovauja „Stalo teatras“ iš Vilniaus. 2018 metų sausio 3-10 d. „Stalo teatras“ Kolomnos, Maskvos, Sankt Peterburgo ir Minsko žiūrovams parodys Saulės Degutytės režisuotus kamerinius spektaklius - „Legenda apie Kalėdų rožę“ (bendras projektas su teatru „TriLika“ iš Maskvos, Selmos Lagerliof sukurtą istoriją pasakos aktorius Viktoras Dragunas) ir „Pasaka apie karalius“ (muzikuos kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė).

Projekto „Kalėdinė kelionė Trijų Karalių keliu“, kurį koordinuoja teatras „TriLika“, metu rodoma daug vertepo žanro spektaklių. Vaidinama ne tik kultūros centruose, muziejuose, bet ir vienuolynuose, ligoninėse, vaikų globos namuose. Rengiami ir kalėdojimai: dalyviai gieda giesmes, lanko gyventojus. Lietuvos lėlių teatru besidominti teatrologė, menotyros mokslų daktarė Anna Konstantinova (Sankt Peterburgas) sako: „Vertepo tradiciją Rusijoje formavo ir populiarino seminaristai XVII a., kurie Kristaus gimimo istoriją skleidė tarp miesto ir kaimo plačiosios publikos. Sovietmečiu vertepo teatras kaip kultūros reiškinys glaudėsi po folkloro „stogu“. Vertepo lėlių teatro spektakliuose svarbu, kad aktoriai Kristaus gimimo istoriją jaustų kaip savo gyvenimo dalį ir šį pojūtį perduotų žiūrovams. Kamerinio vertepo vyksmas, skirtingai nei profesionalaus teatro vaidinimai, nesiekia demonstruoti nei savo, nei artistų tobulumo; vertepe svarbiau, kad Kristaus gimimą lydėtų bendruomenės - aktorių ir žiūrovų - išgyvenimas.“

„Stalo teatro“ įkūrėja Saulė Degutytė teigia: „Projekto „Kalėdinė kelionė Trijų Karalių keliu“ metu susitinkame su kolegomis iš įvairių šalių. Mus vienija bendra profesinė patirtis - visi esame „amžini keliauninkai“, su savo dekoracijomis, lėlėmis ir objektais, projektoriais „išmaišę“ daugybę šalių. Nors tolimos kelionės nuvargina fiziškai (scenos darbininkų nėra, visą rekvizitą nešioja patys artistai), tačiau jos teikia daug profesinio pasitenkinimo, nes leidžia pasitikrinti, kaip mūsų kūrybinės idėjos „veikia“ kitų šalių mažuosius žiūrovus, kaip svetur priima lietuvišką teatrą. Be to, man, tikinčiai, labai svarbi šio projekto dvasinė misija: slėpiningos Kalėdų šventės šventimas.“

„Stalo teatro“ informacija

Naujienos