Kęstutis Navakas
Kažkas pašvinkę Danų karalystėj, kadaise sakė teatralams žinomas vaikinas. Veikiausiai jis neturėjo omenyje susiklosčiusios situacijos dėl Kauno teatrų direktorių, tačiau citata savaime ateina į galvą. Jau visi miesto dramos teatrai bus susidūrę su tokio pobūdžio problemomis. Ir Akademinis dramos, iš kurio buvo priversta išeiti Ina Pukelytė, ir Mažasis, kur direktorius atleido meno vadovą Vytą Balsį, o dabar jau ir Kamerinis, kur dvidešimt penkerius metus išdirbusį direktorių pakeitė naujai paskirta reformatorė.
Nieko prieš ją neturiu, nes nepažįstu, gerų atsiliepimų esu girdėjęs. Tik tiek, kad nieko apie ją nežino ir teatro kolektyvas, o naujoji direktorė, kuriai šis paskyrimas buvo staigmena, nėra mačiusi nė vieno repertuare esančio spektaklio. Įdomu, kaip nieko nemačius galima imtis ką nors reformuoti. Reformuoti įmanoma tik teatro statusą, patį teatrą uždarant ir atidarant jau kaip viešąją įstaigą, kam teatro kolektyvas bent jau kol kas nėra pasiruošęs. Tačiau kažkas, su pačiu teatru nesitaręs (?), pasakė: reikia.
Nesigilinsiu į abiejų statusų subtilybes, tačiau manyčiau, kad būtina atsižvelgti į teatro kolektyvo nuomonę, tuo labiau kad šis teatras savaip unikalus. Sukurtas stiprios teatrinio pasaulio asmenybės Stanislovo Rubinovo, jis ilgai blaškėsi nerasdamas patalpų, galiausiai netgi skelbė bado streiką, po to gavo nugriauti skirtą apleistą baraką. Tuomet visi aktoriai metams tapo statybininkais ir pastatė tai, ką šiandien matome. Viskam rado rėmėjų, teatrui įrengti savivaldybė neskyrė nė lito. Tad akivaizdu, kad teatras jo kolektyvui yra itin brangus ir į bet kokią reformavimo galimybę žiūrima labai jautriai. Manyčiau, kad tam tikros reformos nekenktų, tačiau dabar susidarė pato situacija, kai iš vienos pusės sakoma: bus taip, iš kitos: ne, taip tikrai nebus. Ar įmanomas koks nors kompromisas, pasakyti labai sunku, norėtųsi tikėti, kad įmanomas. Nors pasigirsta nuomonių, kad "tegu jie visi eina, kur nori, atsiras, kas vaidins". Akivaizdu, kad tai itin nekorektiška ir neproduktyvi nuomonė.
Kauno menininkai - ir dailininkai, ir rašytojai, štai ir teatralai - pasigenda glaudesnio ryšio su savivaldybe. Tokie ryšiai egzistavo kiek ankstesniais laikais, dabar yra gerokai sumenkę, o gaila. Ne kiekvieną problemą įmanoma spręsti direktyvų ar paskyrimų būdu, nuolatinis dialogas itin pageidautinas. Juk Kauną kuria ne tik valdžia, bet ir miesto menininkai, ir dar neaišku, kurių darbai turės didesnės išliekamosios vertės.