Jūratė Juškaitė
Kas prisimena svajingą dainą „Jūreivių keliai" nesunkiai atpažins Svetlanos Bagdonaitės balsą operoje „Geros dienos". Septintojo dešimtmečio Lietuvos populiariosios muzikos scenos žvaigždė monotoniškai dainuoja lopšinę prekybos centre esančioms prekėms bei kartu su kitomis devyniomis kasininkėmis robotiškai linki „Geros dienos".
Taip penkis vakarus iš eilės Niujorko šiuolaikinės operos ir teatro festivalio „Prototype" žiūrovai kviečiami pažvelgti į visuomenėje nematomomis tapusių kasininkių patirtis bei charakterius ir susipažinti su tarptautinį pripažinimą spėjusia pelnyti kompozitorės Linos Lapelytės bei libretistės Vaivos Grainytės opera „Geros dienos", kurią režisavo Rugilė Bardžiukaitė. Pirmą kartą prieš dvejus metus pastatytas kūrinys šią savaitę debiutuoja ir JAV, o po premjeros laikraštis „New York Times" kūrinį pavadino subtiliu, bet nestokojančiu sąmojo.
Į Niujorką - per Švediją
Opera „Geros dienos" į Niujorką buvo pakviesta laimėjusi tarptautinį konkursą Švedijoje. Iš keturių šimtų kūrinių atrinktas lietuvių darbas pateko į finalą ir laimėjo pagrindinį prizą (?), o vertinimo komisijoje buvusi viena iš festivalio „Prototype" vykdančiųjų direktorių nutarė, kad operą turi išvysti ir Niujorko publika." . „Mums patiko patiko ne tik neįprasta muzika, tačiau ir kūrinio tema - žmonės, patekę į tą užburtą kapitalizmo ratą, kai visa tai, ką uždirbi, išleidi tame pačiame prekybos centre, ir galimybių ištrūkti, realizuoti savo idėjas - nebelieka", - sakė festivalio meno direktorė Kristin Marting. Anot jos, nors JAV yra ekonomiškai labiau išsivysčiusi nei daugelis pasaulio šalių, tačiau Lietuvos prekybos centrų pardavėjų kasdienybė artima ir nemažai daliai amerikiečių, dirbančių ilgas darbo valandas, už kurias menkai mokama, bei gyvenančių nuo algos iki algos.
JAV kompozitorius: atvežkite daugiau lietuviškos muzikos
Operą ketvirtadienio vakare stebėjo ir kompozitorius, oratorijos apie Jurgį Mačiūną autorius bei Niujorke leidžiamo šiuolaikinės muzikos žurnalo „New Music Box" vienas iš redaktorių Frank J. Oteri. Kompozitorius sakė „Geros dienos" jam paliko labai stiprų įspūdį, o muzika skambėjo šviežiai: „Operos kūrėjos sugebėjo nauju būdu panaudoti paprastus ritmus, o kiekvienos kasininkės istorija jaudino, tačiau neskambėjo sentimentaliai. Dar įdomu, kad kapitalizmą kritikuojantį kūrinį pristatė kūrėjos iš šalies, kuri iš sovietinės sistemos išsilaisvino prieš dvidešimt metų, o kapitalizmas buvo geresnės ateities pažadas". Anot F. Oteri, dar prieš keletą metų besilankant Vilniuje jam teko išgirsti daug geros šiuolaikinės muzikos ir nors džiugu, kad Niujorko publika išvydo operą „Geros dienos", tačiau jam norėtųsi, kad į Jungtines Valstijas atvažiuotų daugiau šiuolaikinės lietuvių muzikos.
Operai „Geros dienos" gerų žodžių negailėjo ir kompozitorius bei muzikos pedagogas True Rosaschi.: „Siunčiama žinutė labai aiški - visiems tenka kovoti už būvį. Daugelis, deja, priversti dirbti darbą, kuris yra monotoniškas ir neišnaudoja žmogaus talentų. Tada tenka ieškoti būdų, kaip išreikšti savo idėjas. Man pasirodė, kad operos kūrėjoms pavyko šitą žinutę perduoti su didžiule vidine galybe ir atskleisti tą nusivylimą bei susierzinimą, kurį tenka patirti".
Po kūrinio premjeros, kurios herojės yra įvairaus amžiaus kasininkės, monotoniškai skenuojančios prekių kodus ir pasakojančios šiuolaikinėmis Lietuvos aktualijomis - emigracija, mažos galimybės išsilavinusiam jaunimui panaudoti savo gebėjimus, vyresnio amžiaus žmonių marginalizacija bei sunkiai besiverčiantys vieniši tėvai - perpintas istorijas, operos kūrėjos sakė kol kas sulaukusios daug teigiamų vertinimų, o žiūrovams Niujorke lietuviškos aktualijos neatrodo svetimos. „Tiek Vilniuje, tiek Šanchajuje, tiek čia, Niujorke, žmonės ir juokiasi, ir braukia ašarą. Atrodo, visi atpažįsta savo pačių ar draugų istorijas ir nesunkiai susitapatina su jomis", - teigė operos libreto autorė Vaiva Grainytė.
Opera „Geros dienos" Niujorke bus rodoma visą savaitgalį, o, kaip sakė kūrinio prodiuserė Ana Ablamonova, kovo aštuntąją, per Tarptautinę moters dieną, numatytas ir jos debiutas Maskvoje.