Mindaugas Klusas
Vakar Atėnuose, "Eksarcheion" teatre įvyko režisieriaus Cezario Graužinio spektaklio premjera. Lietuvą pasaulyje garsinantis kūrėjas inscenizavo savo paties rašytą pjesę "De Sadas - Žiustinai", kurią įkvėpė skandalingojo Markizo de Sado kūriniai.
Pirmadienį graikų žiūrovams buvo parodyta generalinė spektaklio repeticija. Esą, jos pasižiūrėti susirinko pilnutėlė salė, daug režisieriaus bičiulių ir jų draugų. Pastatymą graikai priėmė ypač šiltai.
Kaip anksčiau yra sakęs C.Graužinis, M. de Sado kūryboje išryškėja visuomenės vertybių, valdžios ir asmeninės laisvės temos. Todėl ekonominės krizės krečiama demokratijos tėvynė - labai tinkama vieta šiai premjerai. Ypač - neramumų epicentre esantis "Eksarcheion" teatras, nes jis įsikūręs rajone, kuris garsėja savo anarchistais ir ekstremistais. "Čia nesunku sutikti tų vaikinų ir merginų, žinančių, kaip pasigaminti Molotovo kokteilį. Ir kaip numesti jį ten, kur reikia..." - nelinksmai pokštavo C.Graužinis.
"De Sadas - Žiustinai" - tai piktas, provokuojantis, antikapitalistinis manifestas, kurį spektaklio kūrėjai meta visuomenei. Jų kritika nukreipta prieš pasaulį užvaldžiusią neoliberalizmo filosofiją, kurią C.Graužinis negailestingai atakuoja pasitelkęs nemarųjį Markizą. Pasak režisieriaus, provokuojanti M. de Sado filosofija - tinkamas įrankis knežinti dabar ypač madingą chameleonišką vertybių sistemą.
Graikų ir lietuvių tandemas
Vienintelį spektaklio vaidmenį sukūrė graikė Maria Papadopoulou, ją kartu su kitais aktoriais lietuvių režisierius atsirinko 2006 metais, kurdamas pirmąjį spektaklį Graikijoje "Dafnis ir Chlojė". Už šį pastatymą režisierius ir pagrindinis aktorius Manolis Mavromatakis buvo apdovanoti prestižinėmis Karolos Koun premijomis. Ta pati trupė C.Graužiniui talkino 2008-aisiais, kuriant spektaklį "Belaukiant Godo" pagal Samuelį Beckettą, o praėjusių metų pabaigoje - "Graiką Zorbą" pagal Nikosą Kazantzakį. Pastarajame M.Papadopoulou sukūrė įspūdingą Madam Hortenzijos vaidmenį.
Spektaklyje "De Sadas - Žiustinai" režisieriaus ir aktorės tandemą papildo nuolatinė lietuviška teatro kūrėjų komanda: muziką parinko ir pritaikė Martynas Bialobžeskis, afišą kūrė fotografas Dmitrijus Matvejevas ir dailininkas Vytautas Narbutas, grimo ir kostiumų autorė - Vilma Galeckaitė-Dabkienė. Scenografiją ir šviesas kūrė pats C.Graužinis.
Pjesė - įdomiai aktorei
Premjeros išvakarėse LŽ pavyko pakalbinti spektaklio režisierių C.GRAUŽINĮ, kuris pastaraisiais metais kuria Lietuvoje, Graikijoje ir Suomijoje.
- Per Tarptautinę teatro dieną jus dar matėme Lietuvoje. Ar jau buvote pradėję spektaklio "statybas"? Kiek jos truko?
- Tris mėnesius rašiau pjesę, o Atėnuose repetavau tik dvi savaites. Kadangi šis spektaklis buvo sumanytas drauge su aktore M.Papadopoulou, pjesės personažas madam Delmons buvo nuo pat pradžių kuriamas atsižvelgiant į aktorės asmenybės spalvas. Marija - įdomi, protinga aktorė. Be to, drauge daug dirbome anksčiau, todėl žinojau, kad šį kartą neteks gaišti laiko "dresūrai". Beje, atradau stulbinamą dalyką - pasirodo, galima repetuoti, kai tave ir aktorių skiria tūkstančiai mylių! Naudojantis programa "Skype". Tegyvuoja naujosios technologijos, kad jas kur!
- Užvakar vyko spektaklio generalinė repeticija? Kaip žiūrovai ją sutiko?
- Graikų žiūrovai nesigėdija atvirai pasidalyti įspūdžiais apie spektaklį. Prieina nepažįstami žmonės ir dažniausiai labai emocingai išrėžia visą teisybę. Po generalinės repeticijos išgirsti žodžiai nuteikė labai smagiai.
- Kaip jaučiasi Maria? Gal kada nors ją ir kitus graikų aktorius išvysime vaidinančius Lietuvoje? "Viirus" (suomių teatras, kurio meno vadovas buvo C.Graužinis - red. past.) juk lankėsi...
- Maria tikisi, kad šiandien per premjerinį vaidinimą pagaliau pavyks užmiršti visus profesinius uždavinius ir tiesiog mėgautis bendravimu su publika. Ketinome spektaklį parodyti Kauno "Monoklio" festivalio programoje, deja, vaidinimų Atėnuose tvarkaraštis labai glaustas ir kelionei į Lietuvą šį kartą neradome laiko.
- Pjesės pavadinimas sufleruoja nuorodą į dialogą. Ar tai tiesa?
- Pjesė parašyta remiantis M. de Sado romanu "Naujoji Žiustina" ir kitais markizo kūriniais. Madam Delmons, atstovaujanti linksmai filosofiškai nusiteikusių ištvirkėlių pasauliui, mėgina perteikti savo pasaulėžiūrą skaisčiai našlaitėlei Žiustinai, kurią mūsų spektaklyje "vaidina" publika. Taigi, šis monospektaklis nėra monologas publikos akivaizdoje - tai dialogas su ja.
- Ar graikai jus jau pamokė pasigaminti Molotovo kokteilį? Gal toks "kokteilis" - jūsų spektaklis?
- Iš paauglystės laikų ir pats žinau daugybę įvairių receptų sprogstančioms substancijoms pagaminti. Įtariu, kad ir premjera gerokai driokstelės šįvakar.