Įteikti apdovanojimai „Auksiniai scenos kryžiai“

2024 03 27 menufaktura.lt
Stopkadras. Akimirka iš „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonijos Klaipėdos dramos teatre
Stopkadras. Akimirka iš „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonijos Klaipėdos dramos teatre

aA

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija 15-oje „Auksinių scenos kryžių“ nominacijų išrinko laureatus, kuriems kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, Klaipėdos dramos teatre buvo įteikti apdovanojimai už 2023 m. kūrybą.

Tradiciškai buvo įteiktas „Auksinis scenos kryžius“ už viso gyvenimo kūrybą ir nuopelnus - padėkos apdovanojimas skirtas teatrologei, teatro kritikei Audronei Girdzijauskaitei, puspenkto dešimtmečio analizuojančiai ir reflektuojančiai ne tik spektaklius ir scenos meno procesus, bet ir atveriančiai plačius dailės, muzikos, literatūros kontekstus.

Už naujų sceninės išraiškos formų paieškas įteiktas atminimo ženklas „Boriso Dauguviečio auskaras“. Jis skirtas režisieriui Mantui Jančiauskui ir dramaturgui Rimantui Ribačiauskui - už kelionę teatro paribiais, spektaklio „Vedami“ akistatas.

Per „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremoniją, Lietuvos autorius vienijanti asociacija LATGA paskelbė populiariausių 2023-iųjų dramų autorių. Juo tapo dramaturgas ir režisierius Aleksandras Špilevojus (sukūręs savo paties režisuotiems spektakliams pjeses „12 gramų į šiaurę“, „Jona“, „Sala, kurios nėra“); jam įteiktas garbės ženklas „Ad Astra“.

Pateikiame Profesionaliojo scenos meno premijų nominacijų sąrašą, laureatai išskirti ryškesniu šriftu.

REŽISŪRA

  • Jokūbas Brazys už spektaklį „Storas sąsiuvinis“ (Klaipėdos dramos teatras);
  • Kamilė Gudmonaitė už Taksofono operą „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ (VšĮ „Operomanija“, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Adomas Juška už spektaklį „Vakarų krantinė“ (Klaipėdos dramos teatras);
  • Dmitrijus Krymovas už spektaklį „Fragmentas“ (Klaipėdos dramos teatras).

MOTERS VAIDMUO

  • Nomeda Bėčiūtė už Motinos vaidmenį spektaklyje „Patina“ (Valstybinis Šiaulių dramos teatras);
  • Vilija Grigaitytė už Vitalijos, Jūratė Onaitytė už Almos, Inesa Paliulytė už Irenos, Liucija Rukšnaitytė už Julijos vaidmenis spektaklyje „Kai mes būsim jauni“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras);
  • Digna Kulionytė už Kiškio lūpos vaidmenį spektaklyje „Storas sąsiuvinis“ (Klaipėdos dramos teatras);
  • Eglė Mikulionytė už Beždžionės vaidmenį spektaklyje „Šuo ir beždžionė“ (OKT / Vilniaus miesto teatras);
  • Alvydė Pikturnaitė už Marianės vaidmenį spektaklyje „Neištikimoji“ (Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, VšĮ „Darbininkai“).

VYRO VAIDMUO

  • Saulius Ambrozaitis ir Džiugas Grinys už brolių Luko ir Klauso vaidmenis spektaklyje „Storas sąsiuvinis“ (Klaipėdos dramos teatras);
  • Vytautas Anužis už Tėčio vaidmenį spektaklyje „Tėtis“ (Vilniaus senasis teatras) ir už vaidmenį spektaklyje „Ūbas Caras“ (Valstybinis jaunimo teatras);
  • Valentinas Masalskis už Teisėjo vaidmenį spektaklyje „Barbarai“ (Valstybinis jaunimo teatras);
  • Severinas Norgaila už Ivaro vaidmenį spektaklyje „Skraidantis Travolta“ (Valstybinis Šiaulių dramos teatras);
  • Donatas Želvys už Šarlio vaidmenį spektaklyje „Vakarų krantinė“ (Klaipėdos dramos teatras).

NEPAGRINDINIS VAIDMUO

  • Eglė Barauskaitė už Sesilės vaidmenį spektaklyje „Vakarų krantinė“ (Klaipėdos dramos teatras);
  • Kirilas Glušajevas už Žano vaidmenį spektaklyje „Raganosiai“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Viktorija Kuodytė už Jaunos barbarės vaidmenį spektaklyje „Barbarai“ (Valstybinis jaunimo teatras);
  • Valerijus Osadčenko už Jago vaidmenį balete „Dezdemona“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras);
  • Emilis Pavilionis už Pono Tompsono vaidmenį spektaklyje „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ (Juozo Miltinio dramos teatras).

SCENOGRAFIJA

  • Irina Komissarova už spektaklio „Fragmentas“ scenografiją (Klaipėdos dramos teatras);
  • Lauryna Liepaitė už spektaklio „Vakarų krantinė“ scenografiją (Klaipėdos dramos teatras);
  • Marius Nekrošius už spektaklių „Rozenkrancas ir Gildensternas mirę“ (Vilniaus senasis teatras) ir „Storas sąsiuvinis“ (Klaipėdos dramos teatras) scenografiją;
  • Sigita Šimkūnaitė už operos „Aida“ scenografiją (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Barbora Šulniūtė už Taksofono operos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ scenografiją (VšĮ „Operomanija“, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

KOSTIUMŲ DIZAINAS

  • Dovilė Gudačiauskaitė už spektaklio „Found Found Found“ kostiumų dizainą (Valstybinis Šiaulių dramos teatras);
  • Gintarė Minelgaitė-Duchin (Dr. GoraParasit) už spektaklio „Snieguolė“ kostiumų dizainą (Nacionalinis Kauno dramos teatras);
  • Sandra Straukaitė už operos „Aida“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras) ir spektaklio „Gyvenimas - tai sapnas“ (asociacija „Meno ir mokslo laboratorija“) kostiumų dizainą;
  • Juozas Valenta už Taksofono operos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ kostiumų dizainą (VšĮ „Operomanija“, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

TECHNOLOGIJŲ DIZAINAS

  • Julius Kuršis už spektaklių „Vakarų krantinė“ ir „Storas sąsiuvinis“ šviesų dizainą (Klaipėdos dramos teatras);
  • Saulius Laucevičius už spektaklio „Audra“ šviesų dizainą (Nacionalinis Kauno dramos teatras);
  • Eugenijus Sabaliauskas ir Edvinas Vasiljevas už spektaklio „Fragmentas“ šviesų ir garso dizainą (Klaipėdos dramos teatras);
  • Arai Tatsuru už šokio spektaklio „Sodas 4.12°“ videografiją (Kauno šokio teatras „Aura“);
  • Vilius Vilutis už spektaklių „Camino Real“ (Juozo Miltinio dramos teatras) ir „Meat Factory“ (šokio teatras „Okarukas“) šviesų dizainą.

MUZIKA

  • Donatas Bielkauskas už garso ir judesio spektaklio „Out of the Box“ garso koncepciją (menininkų grupė „Žuvies akis“);
  • Vygintas Kisevičius už spektaklio „Vakarų krantinė“ muziką (Klaipėdos dramos teatras);
  • Tomas Kutavičius už spektaklio „Tėtis“ muziką (Vilniaus senasis teatras);
  • Rita Mačiliūnaitė už spektaklio „Liūtas ir paukštis“ muziką (Kauno valstybinis lėlių teatras);
  • Jausmė Elena Stonkutė už spektaklio „Kelionė į kitą mišką“ garsovaizdį („Stalo teatras“).

SOLISTĖ / SOLISTAS

  • Gunta Gelgotė už Moters vaidmenį operoje-poemoje „Strazdas - žalias paukštis“ (Panevėžio muzikinis teatras);
  • Justina Gringytė už Amneris vaidmenį operoje „Aida“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Viktorija Miškūnaitė už Aidos vaidmenį operoje „Aida“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Zuzanna Nalewajek už Liucetės (Pelenės) vaidmenį operoje „Pelenė“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras, Estijos koncertinė įstaiga „PromFest“);
  • Kostas Smoriginas už Amonasro vaidmenį operoje „Aida“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras).

CHOREOGRAFIJA

  • Emanuelis Gatas už šokio spektaklį „Kartotojai“ (Kauno šokio teatras „Aura“);
  • Vytis Jankauskas už performatyvų šokio vyksmą „Dekreacija“ (Vyčio Jankausko šokio teatras);
  • Vilma Pitrinaitė už šokio spektaklį „Match 3“ (nepriklausoma šokio organizacija „Be kompanijos“);
  • Dovydas Strimaitis už šokio spektaklį „Duetas“ (nepriklausoma šokio organizacija „Be kompanijos“).

ŠOKĖJA / ŠOKĖJAS

  • Diego Vega Alcalá už vaidmenis šokio spektakliuose „Kartotojai“ ir „Sodas 4.12°“ (Kauno šokio teatras „Aura“);
  • Inga Briazkalovaitė už vertikalaus šokio performanso „Kambarys“ atlikimą (viešoji įstaiga „Codos projektai“);
  • Oksana Griaznova už vaidmenį šokio spektaklyje „Match 3“ (nepriklausoma šokio organizacija „Be kompanijos“);
  • Agnietė Lisičkinaitė už vaidmenį šokio spektaklyje „Match 3“ (nepriklausoma šokio organizacija „Be kompanijos“);
  • Julija Strupaitė už vaidmenis šokio spektakliuose „Kartotojai“ ir „Sodas 4.12°“ (Kauno šokio teatras „Aura“).

BALETO SOLISTĖ / SOLISTAS

  • Edvinas Jakonis už Arlekino vaidmenį balete „Arlekino milijonai“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Marija Kastorina už Kolombinos vaidmenį balete „Arlekino milijonai“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Yanas Malakis už vaidmenis šokio spektaklyje „Sapnai ir kaktusai“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras);
  • Lukrecija Vaitiekutė už Dezdemonos vaidmenį balete „Dezdemona“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras).

PRADEDANČIOJI MENININKĖ / PRADEDANTYSIS MENININKAS

  • Laura Kutkaitė už spektaklį „Teiresijo krūtis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Vaiva Paukštė už spektaklį „Sapnuojanti gražuolė“ (Vilniaus miesto šokio teatras „Low Air“);
  • Samanta Pinaitytė-Maiskienė už Olgos vaidmenį spektaklyje „Fragmentas“ (Klaipėdos dramos teatras);
  • Gediminas Rimeika už spektaklį „Gyvenimas - tai sapnas“ (asociacija „Meno ir mokslo laboratorija“);
  • Rūta Venskutė už spektaklio „Belaukiant Godo“ scenografiją (Klaipėdos jaunimo teatras).

SPEKTAKLIS VAIKAMS IR JAUNIMUI

  • Kata Csató už spektaklį „Liūtas ir paukštis“ (Kauno valstybinis lėlių teatras);
  • Augustas Gornatkevičius už spektaklius „Sibiro haiku“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras) ir „Taisykla“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras);
  • Ieva Jackevičiūtė už spektaklį „Pasistengiau“ (teatras „No Shoes“, Lietuvos audiosensorinė biblioteka);
  • Raimondas Klezys už monospektaklį „Avinai“ (teatras „No Shoes“);
  • Ieva Stundžytė už spektaklį „Kai aš buvau Prometėjas“ (Vilniaus Keistuolių teatras).

OBJEKTŲ IR LĖLIŲ TEATRO SPEKTAKLIS

  • Saulė Degutytė už spektaklį „Rubinaitis Peliūzė, arba Lietuvio išgyvenimo būdas“ (Valstybinis jaunimo teatras);
  • Julija Skuratova už spektaklio „Liūtas ir paukštis“ vizualinį sprendimą (Kauno valstybinis lėlių teatras);
  • Agnė Sunklodaitė už lėlių operą „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ (Kauno valstybinis lėlių teatras);
  • Kūrybinė grupė už marionečių spektaklį suaugusiesiems „Karvė yra meilė“ (Klaipėdos lėlių teatras).

„Auksinių scenos kryžių“ ir „Boriso Dauguviečio auskaro“ apdovanojimus įsteigė Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija. Laureatus išrinko Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija, kurią sudarė šie nariai: teatrologė Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė, dailėtyrininkė Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė, muzikologė Eglė Gudžinskaitė, choreografė Lina Navardauskienė, teatrologė Goda Dapšytė, šokio kritikas ir baletmeisteris Petras Skirmantas, kompozitorius Mindaugas Urbaitis, teatrologė Elona Bajorinienė, režisierius Gytis Padegimas. Šiemet komisijai vertinti buvo pasiūlyti 93 spektakliai.

„Menų faktūros“ parengta informacija

Naujienos