Estų režisierius ruošia premjerą OKT teatre

2023-08-31 menufaktura.lt
OKT premjeroje „Šuo ir beždžionė“ (rež. Priitas Pedajasas) vaidins aktoriai Saulius Siparis, Eglė Mikulionytė ir Karolis Norvilas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka
OKT premjeroje „Šuo ir beždžionė“ (rež. Priitas Pedajasas) vaidins aktoriai Saulius Siparis, Eglė Mikulionytė ir Karolis Norvilas. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

aA

Ką darytume, jei vieną dieną mus pradėtų valdyti gyvūnai? Kaip tokioje nenuspėjamoje situacijoje keistųsi mūsų elgesys? Atsakymų į šiuos klausimus ieško vienas garsiausių estų režisierių Priitas Pedajasas ir lietuvių aktoriai Eglė Mikulionytė, Karolis Norvilas bei Saulius Siparis, jau rugsėjo 16-17 d., OKT / Vilniaus miesto teatre pristatysiantys premjerą pagal kultiniu Estijoje tapusį Friedeberto Tuglaso apsakymą „Popis ir Huhu“. Spektaklį kūrėjai pavadino „Šuo ir beždžionė“.

Spektaklio siužetas pasakoja apie tai, kad vieną rytą nutinka netikėtas įvykis, kuris užsuka chaotiškai tragikomišką istoriją: tik atsibudęs šeimininkas išeina nežinoma kryptimi ir nežinomam laikui, namuose palikdamas nepaprastai prie jo prisirišusį šunį ir visiškai nenuspėjamą beždžionę, kone nuo pirmų akimirkų besimatuojančią namų šeimininko vietą. Čia persipina du kardinaliai skirtingi poliai – šuo kaip ištikimybės, begalinio prisirišimo, noro paklusti simbolis ir nepažabojama anarchija, noras valdyti bet kokiomis, netgi kraštutinėmis priemonėmis, pasireiškiantys beždžionės personažu. Ar šį kūrinį galime laikyti viena XX amžiaus distopijų, kurios tapo kraupiausių vakarykščių režimų raidos scenarijais? O galbūt šis spektaklis kaip tik apie mūsų laiką, kai klimato kaitos ir kitų globalių negandų akivaizdoje pasaulio pabaiga jau nebeatrodo utopija? Ir koks mūsų požiūris šioje situacijoje? Susitaikyti ir tiesiog stebėti visa tai, nurašyti žodžiui „lemtis“ ar bandyti kažką pakeisti?

„Šiuo metu visame pasaulyje įsivyravusi nervinga atmosfera. Tuglasas savo kūrinį parašė prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą, tuo metu atmosfera taip pat buvo labai įtempta. Tad šiandienos atmosfera primena Tuglaso laikų nuotaikas. Niekas nežino, kas bus ateityje, išnyksta tikrumo jausmas. Kita vertus, galbūt šiandien situacija šiek tiek lengvesnė, nes esama tarptautinės pagalbos“, – apie spektaklio ir šiandienos sąsajas pasakoja režisierius Priitas Pedajasas.

Priitas Pedajasas – vienas ryškiausių Estijos režisierių, kurio kūrybinėje biografijoje yra daugiau kaip šimtas spektaklių. Menininkas dirbo Estijos lėlių teatre, teatre Ugala Viljandi, Pernu teatre Endla, Estijos dramos teatre, buvo šio teatro meno vadovas. Pedajasas dėstė Estijos muzikos ir teatro akademijoje. Tai yra nebe pirmas estų režisieriaus darbas Lietuvoje – anksčiau menininkas yra kūręs Valstybiniame Šiaulių dramos teatre ir Valstybiniame jaunimo teatre.

Režisierius subūrė skirtingų kartų aktorių komandą. Tai iš ankstesnių Oskaro Koršunovo spektaklių puikiai žinoma Eglė Mikulionytė, Lietuvos kino ekranuose dažnai matomas Saulius Siparis ir jaunosios kartos aktorius, Koršunovo mokinys Karolis Norvilas. Spektaklio muziką kuria pats režisierius. Kostiumų ir scenografijos autorė – Aleksandra Jacovskytė.

„Eglė yra fantastiška aktorė, ji labai užsidegusi ir yra turėjusi panašių vaidmenų. Karolis taip pat vaidina labai gerai – buvau nustebintas jo sugebėjimų“, – repeticijomis su aktoriais džiaugiasi Pedajasas.

Premjera „Šuo ir beždžionė“ pagal Friedeberto Tuglaso apsakymą (rež. Priitas Pedajasas) – jau rugsėjo 16-17 ir lapkričio 9 d., OKT studijoje (Ašmenos g. 8, Vilnius). Pradžia 19 val. Bilietus platina bilietai.lt

OKT informacija

Anonsai